'İyi gidişi sürekli kılmak gerek'

IMF Başkanvekili Anne Krueger, Türkiye'nin son dönemde gerçekleştirdiği etkili reformlarla önemli bir başarı yakaladığına dikkat çekti ancak, iç ve dış borçların halen yüksek olduğuna işaret ederek

DUBLIN - IMF Başkanvekili Anne Krueger, Türkiye'nin son dönemde gerçekleştirdiği etkili reformlarla önemli bir başarı yakaladığına dikkat çekti ancak, iç ve dış borçların halen yüksek olduğuna işaret ederek, mevcut politikaların birkaç yıl daha devam etmesi gerektiğini vurguladı. Krueger, geçen hafta Dublin'deki Trinity College'de yaptığı konuşmasının önemli kısmını, Türkiye'nin ekonomideki gelişmesine ayırdı. Krueger, 21'inci yüzyılda ekonomi politikalarındaki reformların önemini, Brezilya ile birlikte Türkiye örneğini vererek vurguladı.
Krueger, Türkiye'nin, son dönemdeki etkili ekonomik reformlardan fayda gördüğünü belirtti. Türkiye'nin yıllardır bir başlayan, bir duran reformlar ve kriz serileri yaşadığını anlatan Krueger, bunun nedeninin, peş peşe gelen hükümetlerin reform programlarına sadık kalmaması ile reformları kapsamlı ve etkin kılacak anahtar önemdeki içeriklerin reformların dışında tutulması olduğunu kaydetti.
'Sonuç çarpıcı'
Olayların 1990'ların sonunda değişmeye başladığını belirten Krueger, 1999'da başlayan bankacılık krizinin, 2000-2001 döneminde toptan reformlara yol açtığını kaydetti. IMF'nin burada önemli rol oynadığına dikkat çeken Krueger, Fon'un reformları programla desteklediğini vurguladı. Krueger, Türkiye'de de, Brezilya örneğinde olduğu gibi dalgalı döviz kurunun hızlı değişimi olanaklı kılmakta önemli bir etken olduğunu kaydetti. Daha sonra göreve gelen hükümetlerin, reform programına tamamen sadık kaldığını belirten Krueger, "Sonuç Brezilya örneği kadar çarpıcı oldu" dedi.
'Hedefler aşıldı'
Krueger, güçlendirilmiş mali politikanın, hızlı büyüme ve enflasyonun düşüşünü sağlayarak, Türkiye'de kritik rol oynadığını ifade etti. Gayri safi milli hasılanın yüzde 7'si oranında faiz dışı fazla sağlandığını kaydeden Krueger, bunun hükümetin hedefinin bile üzerinde olduğunu kaydetti. Krueger, sıkı mali politikaya, yüzde 9.9'luk hızlı büyümenin eşlik ettiğini belirterek, üç yılın ortalama büyümenin yüzde 8'e yakın olduğunu anımsattı. Olumlu gidişi sürekli kılmak gerektiğini belirten Krueger, "Hükümetin mevcut politika çerçevesini birkaç yıl daha koruması, Tükiye'nin uzun vadeli beklentileri için hayati önemde" diye konuştu. Dış ve iç borcun hâlâ çok yüksek olduğunu, kamu borçlarının büyük kısmının dövize endeksli ya da çok kısa vadeye bağlı olduğuna anlatan Krueger şunları söyledi: "Bu, geri ödeme yükünü, döviz kurundaki değişim ve küresel faiz oranları karşısında zayıf kılıyor."