İzdemir satışı davalık

Global Steel Holdings, İzmir Demir Çelik'in (İzdemir) yüzde 54.68 hissesini satın almak amacıyla İş Bankası ile imzaladığı hisse alış/satış sözleşmesini sona erdirdi.

İSTANBUL - Global Steel Holdings, İzmir Demir Çelik'in (İzdemir) yüzde 54.68 hissesini satın almak amacıyla İş Bankası ile imzaladığı hisse alış/satış sözleşmesini sona erdirdi. Sözleşme gereği tazminat hakkı doğan İş Bankası'nın hukuki yola başvuracağı ögrenildi.
İş Bankası açıklamasında, Global Steel'in 5 Mayıs'ta imzalanan hisse alış/satış sözleşmesini haklı gerekçeye dayanmaksızın sona erdirdiği bildirilerek, "Her türlü hukuki hakkımız saklı kalmak kaydıyla, hisselerin anılan firmaya satışı gerçekleştirilmeyecektir" denildi.
İzdemir'in yüzde 54.68 hissesi için İş Bankası'na 78.45 milyon dolar teklif eden Global Steel, Erdemir taliplilerinden olan Mittal Steel'in sahibi Mittal ailesine ait. Ancak Mittal Steel'le organik bağı olmadığı açıklanan Global Steel Holdings'in merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunuyor.
'Tazminat hakkı doğar'
Bankaya yakın kaynaklara göre sözleşmenin iptal edilmesiyle İş Bankası'nın tazminat hakkı doğdu. 'Sözleşmeden doğan bazı haklar ve yaptırımlar bulunduğunu belirten kaynaklar, 'Yönetim kurulu kararından sonra gerekli adımlar atılacak' dedi. Edinilen bilgiye göre işlem sözleşmede teminatlar yoluyla güvence altına alınmışı.
Alımdan vazgeçen Global Steel'in gerekçe olarak 'Uluslararası demir çelik piyasasında fiyatlar da yaşanan dalgalanma ve düşüş' olarak açıkladığını belirten bir yetkili, "İzdemir'i almak isteyen bir yatırımcı kısa dönemli fiyat hareketine göre karar vermez" yorumu yaptı. Öte yandan asıl gerekçenin 'finansal güçlük' olabileceği belirtildi. Mart ayında Bulgaristan'ın en büyük çelik fabrikası Kremikovtsi'yi 300 milyon dolara satın alan Global Steel'in, bu nedenle finansal sıkışıklık yaşadığı öne sürülüyor.