İzmir doğalgaz dağıtımı için sürpriz fiyat teklifi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) dün gerçekleştirdiği
İzmir ve 20 ilçesinin doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi Limak ve Türkerler İnşaat ile katılan Kolin İnşaat kazandı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) dün gerçekleştirdiği
İzmir ve 20 ilçesinin doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi Limak ve Türkerler İnşaat ile katılan Kolin İnşaat kazandı.
Gazprom-Ali Şen ortaklığındaki Bosphorus, Adnan Polat'ın sahibi olduğu Polat İnşaat, Çalık Enerji ve DODAŞ gibi güçlü şirketlerin yarıştığı ihaleyi, Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Şirketi'ni (ESGAZ) 40 milyon dolara alan Kolin İnşaat'ın da içinde bulunduğu Limak ve Türkerler İnşaat ortaklığı aldı.
Kolin İnşaat'ın ihalede verdiği 0.012 cent'lik teklif bugüne kadar yapılan ihaleler arasındaki en düşük fiyat oldu. İhalede en yüksek teklif ise 0.109 cent ile Erzurum ve Gebze ihalelerini kazanan Palgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'den geldi. Söz konusu fiyat birim hizmet ve amortisman bedeli olarak saptanıyor.
250 milyon dolarlık yatırım
Kolin İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Koloğlu, Limak ve Türkerler
İnşaat ile birlikte ihaleye girdiklerini belirtirken, ilk olarak 35 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, toplam olarak da 250 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini söyledi. Koloğlu, öncelikle Konak ve Karşıyaka ile sanayi bölgelerinden yatırımlara başlanacağını ifade etti.
İzmir doğalgaz dağıtım ihalesine gelen teklif EPDK'nın şu ana kadar yaptığı 23 ihaledeki en düşük fiyat oldu. İzmir ihalesi öncesinde en düşük teklif 0.031 ile Yalova'ya gelmişti. EPDK Başkanı Yusuf Günay, İzmir Büyükşehir Belediyesi, bağlı ilçe belediyeleri ve Tire ile, 178 ilçe, belde ve köyü kapsayan bölgenin ihale kapsamına girdiğini söyledi. Günay, "30 yıl içerisinde İzmir ve ilçelerindeki nüfus iki katından fazla artacak. Bölgenin sanayi, ticaret ve turizm potansiyelini de dikkate alarak, sadece İzmir ve Ege bölgesi için değil Türkiye'nin kalkınması için de önemli bir adım atıyoruz" dedi. EPDK, iki ay içinde Denizli, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Edirne, Kırklareli, Tekirdağ'da da ihaleye çıkacak.
İzmir Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 9 adet ilçe belediyesi (Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Konak, Narlıdere) ve Aliağa, Torbalı, Kemalpaşa, Menderes, Menemen ilçelerine ilaveten İzmir'in beş önemli ilçesini (Foça, Seferihisar, Bayındır, Selçuk, Urla) kapsıyor. İhaleyi kazanan şirket, Balçova, Buca, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Konak, Karşıyaka, Narlıdere, Aliağa, Kemalpaşa ve Torbalı ilçeleri için altı ay içinde yatırıma başlayacak. Balçova, Buca, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Konak, Karşıyaka, Narlıdere, Aliağa, Kemalpaşa, Menemen, Torbalı, Menderes ilçeleri ile Tire'de 18 ayda gaz kullanımı başlayacak. Dağıtım bölgesinde beş yılda isteyen her müşteri doğalgaz kullanacak.