İzmir Fuarı 73. kez kapıları açtı

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Lozan Meydanı'nda düzenlenen törenle 73. kez kapılarını dünyaya açtı. Bu yıl ilk kez süresi 15 günden 10 güne inen İEF, 27 Ağustos-5 Eylül arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu yıl 'gençlik ve gelecek' ana temasının belirlendiği fuarda, gençlere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

İZMİR - İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Lozan Meydanı'nda düzenlenen törenle 73. kez kapılarını dünyaya açtı. Bu yıl ilk kez süresi 15 günden 10 güne inen İEF, 27 Ağustos-5 Eylül arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu yıl 'gençlik ve gelecek' ana temasının belirlendiği fuarda, gençlere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Fuara 37'si ticari 60 ülke katılıyor. Yeni ihtisas fuarı binaları düzenlemesiyle fuar, bu yıl en geniş sergi alanıyla açıldı. Geçen yıl firmalara 70 bin 200 metrekare alan tahsisi sağlanırken, 77 bin 756 metrekareye yükseldi. Fuarın açılışının düzenlendiği Lozan Meydanı'na, vefat eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın büyük boy bir fotoğrafıyla "İzmir fuarlar ve kongreler kenti olacak" sözünün yer aldığı pano asıldı. Havanın sıcak olması yüzünden açılışa ilgi az oldu.
Son beş yılda İEF'ye ilginin ve katılımın arttığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ziyaretçi sayısının hiçbir zaman 1 milyon 250 binin altına düşmediğini dile getirdi. Aziz Kocaoğlu, 60 ülkenin katıldığı fuarda, ticari bazda 37 ülkeden 325, Türkiye'den ise 833 olmak üzere, toplam bin 158 firmanın katıldığını söyledi. Fuar, 5 Eylül'de kapanacak.