İzmir TV artık TMSF'nin oldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İzmir'de yerel yayın yapan, Ali Büge'nin yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü ÖZRT şirketine ait İzmir TV ve radyo kanalı FM İzmir 101'e el koydu.

İZMİR - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İzmir'de yerel yayın yapan, Ali Büge'nin yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü ÖZRT şirketine ait İzmir TV ve radyo kanalı FM İzmir 101'e el koydu. İşlemin, yayın kuruluşunun, 2001 yılında TMSF'nin elkoyduğu EGS Bank'a olan 125 bin dolarlık borcunu ödemediği gerekçesiyle gerçekleştirildiği öne sürüldü.
TMSF 1. Tahsilat Dairesi Başkanı Fethi Çalık, fon tarafından dün el konulan İzmir TV ve FM 101 Radyo'nun da içinde olduğu ÖZRT A.Ş.'nin, fona 2.6 trilyon lira borcu ol belirterek, "Aynı zamanda firmanın, Fon'a devredilen EGS Grubu'nun hâkim ortaklığının bir kısmında halen hisseleri mevcut" dedi.
'Devir muvazaalı'
Çalık, şunları kaydetti: "2001 yılında EGS Bank'a el konulduktan kısa süre sonra devir gerçekleştirilmiştir. Firmanın temerrüt faizleriyle birlikte 2.6 trilyon lira borcu vardır. Zaten o dönemde EGS Grubu'nun yönetici ve denetçileri hissedardı ve halen hissedardır. 1999'da EGS Grubu'na el konulduktan kısa bir süre sonra yüzde 70'lik bir kısmı devredilmiştir. Devredilen kişi de 1986 doğumlu Gül Büge'dir. Devrin muvazaalı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla el koyduk." Ali Büge ise, borcun uyduya çıkmak için verilen 215 bin dolarlık teminat mektubundan kaynaklandığını ifade ederek, "3-5 milyon dolarlık bir şirkete 215 bin dolar borcu var diye kimse el koymaz" diye konuştu.