İzmir'de işçiler Belediye'ye yürüdü: Anlaşma yoksa grev var

İzmir'de işçiler Belediye'ye yürüdü: Anlaşma yoksa grev var
İzmir'de işçiler Belediye'ye yürüdü: Anlaşma yoksa grev var
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzenerji şirketinde çalışan işçiler toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine, "Anlaşma yoksa grev var" pankartıyla belediye binasına yürüdü.

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji'deki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma olmaması üzerine, işçiler bırakıp Basmane Meydanı'ndan Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü. Burada, belediye binasında, 'Anlaşma yoksa grev var' pankartı açan işçiler adına konuşan Genel İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı, yaşanabilir ülkede yaşanabilir emeğin kavgasını verdiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden, çalışanların büyük çoğunluğunun bağlı olduğu İzenerji'ye bağlı yaklaşık 3 bin 600 çalışanı ilgilendiren toplu iş görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Bu durumu bir süredir basın açıklamalarıyla protesto eden işçiler, bugün iş bıraktı. DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası üyeleri, Basmane Meydanı'nda toplandı. Sayıları 2 bini bulan işçiler, daha sonra Büyükşehir Belediyesi önüne kadar slogan atıp yürüdü. Yolda işçiler zaman zaman oturup, protestolarını farklı şekillerde sürdürdü.

SENDİKA BAŞKANI KONUŞTU

Belediye binasının yan bölümünde toplanan işçilere, farklı sendikalardan da destek geldi. Burada işçilere Genel İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı, konuştu. Uzun süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde belli bir mesafe kat edildiğini söyleyen Taner Şanlı, "Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çağrıda bulunuyorum. Yaşanabilir ülkede yaşanabilir emeğin kavgasını veriyoruz. Bu ülkenin sahipleri bizleriz. Bu ülkenin her karışında emek veren bu ülkeyi yaşanabilir bir ülke haline getiren, birilerinin dediği gibi ileri demokrasi sürecini yaşatan bizleriz. Ne istiyoruz, bu ülkede artık çocuklarımızın geleceğine umutlu bakmak istiyoruz. Görüşmeler yüzde 10 zam oranında tıkanmıştı. Belediyeyle yapılan son görüşmenin ardından oran yüzde 13'e çıktı. Eğer sabrımız varsa İzmir'de yaşayan yurttaşlarımızın mağdur olmaması içindir. Bizim bizden başka kimsemiz yok. Kimsenin de sırtından geçinmiyoruz. Bugün hiçbirimiz iş yerlerimize dönmeyeceğiz" dedi.

Taner Şanlı'nın ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta yakılıp öldürülen 37 kişiyi andı ve sadece ücret politikası değil toplumsal muhalefetin de öncüsü olduklarını söyledi.

'ANLAŞMA YOKSA GREV VAR'

Konuşmaların ardından işçilerin bir bölümü beklemeye, bir bölümü de halay çekmeye başladı. Bu sırada belediye binasının çatısından aşağıya doğru, 'Anlaşma yoksa grev var' pankartı açıldı. Protestocuların uzun süre alkışladığı pankart daha sonra işçiler tarafından indirildi. İşçilerin belediye binası önündeki bekleyişi de devam etti. Eyleme ulaşımla ilgili birimler katılmadığından, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

Görüşmelerde sosyal haklar hariç ücretlerde yüzde 13 zam rakamına çıkılmasına karşın sendikanın yüzde 15 artış istediği öğrenildi.

(Taylan YILDIRIM / DHA)

bigPara.com