İzmir'e ekonomist çıkarması

İzmir'e ekonomist çıkarması
İzmir'e ekonomist çıkarması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve IMF Başkanı Christine Lagarde İzmir İktisat Kongresi ne davet edildi.

IMF ve Dünya Bankası'nın yanı sıra ünlü ekonomistlerin de katılacağı İzmir İktisat Kongresi'nde ekonomide yeni dönem masaya yatırılacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ekonominin uluslararası kuruluşları ve dünyaca ünlü ekonomistler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekim ayında alması beklenen tarihi kararları sonrasında dünya ve Türkiye’nin yeni dönemini İzmir’de tartışacak. Kalkınma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen 5. İzmir İktisat Kongresi’nin programı ve katılımcıları belli olmaya başladı. Kongre için IMF Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria gibi isimlere davet gitti. Şu ana kadar Dünya Bankası Başkanı Kim daveti kabul ederken; Avrupa Merkez Bankası Başkanı veya yönetim kurulu üyelerinden birinin kongreye gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kongre için davet giden Türkiye âşığı olarak bilinen dünyaca ülke ekonomist Jeffrey Sachs, eski MIT Rektörü Susan Hockfield, OECD İstihdam, İşgücü ve Sosyal İşler Direktör Yardımcısı Stefano Scarpetta da olumlu yanıt veren isimler arasında oldu.

250 isme davet gitti
Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan İzmir İktisat Kongresi’nin konusu ‘Küresel Ekonomik Yeniden Yapılandırma Sürecinde Türkiye Ekonomisi’ olarak belirlendi. Geniş bir katılımla yapılması planlanan kongre için, 250’ye yakın isme davet gönderildi. Dünyaca ünlü akademisyen ve uluslararası kuruluş temsilcileri de davet gönderilen isimler arasında yer aldı. 30 Ekim’de başlayacak olan kongrenin açılışında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılımcılara hitap edecek.
Kongrenin ilk günkü etkinlikleri kapsamında, uluslararası ekonominin düzenleyici kurumları yeni dönemi anlatacak. Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Helen Clark, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, IMF Başkanı Christine Lagarde ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim bu kapsamda davet edilen isimler oldu. Şu ana kadar Dünya Bankası Başkanı Kim programı teyit ederken; uluslararası kuruluşların başkan veya üst düzey yönetici düzeyinde temsiline kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm konular tartışılacak

Kamu yönetimi, istikrarlı büyüme, para politikaları ile maliye politikalarının uyumu gibi ekonomiyle ilgili tüm konuların tartışılacağı kongreye Türkiye’nin tüm kesimlerini temsilen isimlerin konuşmacı olarak katılması öngörülüyor. Bu kapsamda Prof. Dr. Ayşe Buğra, Faruk Eczacıbaşı, Ali Sabancı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Prof. Dr. Hasan Ersel, TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, DEİK Başkanı Rona Yırcalı, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar gibi isimler panellerde konuşmacı olacak. Maliye Bakanı Şimşek ve Ekonomi Bakanı Çağlayan da birer panel yönetecek.

MIT’nin eski rektörü geliyor


30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasındaki etkinliklere davet edilen uluslararası ekonomistlerin büyük bir bölümü de katılımlarını teyit etti. Dünya Bankası’ndan Will Wiseman, OECD Başekonomisti Rauf Gönenç, eski MIT Rektörü Prof. Dr. Susan Hockfield, MIT Sloan School of Management’ta Küresel Ekonomi ve İdare Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Ant Bozkaya, OECD İstihdam, İşgücü ve Sosyal İşler Direktör Yardımcısı Stefano Scarpetta, dünyanın önemli ekonomistlerinden Jeffrey Sachs, Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gary Fields, Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Abulafia kongreye katılacağını bildiren isimler arasında yer aldı.

bigPara.com