İzmir'i de TAV işletecek

Atatürk Havalimanı'nın 3 milyar dolar bedelle 15 yıllık süreyle işletmesini, Esenboğa Havalimanı iç ve dış hatlar terminalinin yap-işlet-devret modeliyle yapım ve işletmesini üstlenen TAV...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

İZMİR - Atatürk Havalimanı'nın 3 milyar dolar bedelle 15 yıllık süreyle işletmesini, Esenboğa Havalimanı iç ve dış hatlar terminalinin yap-işlet-devret modeliyle yapım ve işletmesini üstlenen TAV, İzmir Adnan Menderes Havaalanı yeni dış hatlar terminali için de aynı yöntemi uygulayacak. TAV, 125 milyon dolara mal olacak terminali 6 yıl 8 ay süreyle işletecek.
Törende Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Esenboğa'daki yeni terminal binası inşasının tamamlanmasıyla Ankara'nın Türkiye'nin ikinci büyük transfer merkezi olacağını, Atatürk Havalimanı'nda da pistin uzatılacağını söyledi. TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nın ardından İzmir Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali'nin işletmesini üstlendiklerinde yıllık 42.5 milyon yolcu kapasitesine ulaşacaklarını belirtti. Akın, 24 ay olarak öngörülen yeni terminali bir yıldan kısa sürede inşa ederek 1 Temmuz 2006 tarihinde işletmeye almayı planladıklarını ifade etti.