İzmir'in Büyük Efes'i için büyükler yarışacak

Emekli Sandığı'na ait oteller bir bir elden çıkarılıyor. İstanbul Hilton'dan sonra, İzmir Büyük Efes oteli de özel sektörün büyük kapışmasına sahne olacak.

ANKARA - Emekli Sandığı'na ait oteller bir bir elden çıkarılıyor. İstanbul Hilton'dan sonra, İzmir Büyük Efes oteli de özel sektörün büyük kapışmasına sahne olacak.
Talipli kişi ve kuruluşların Büyük Efes oteli için teklif verme süresi 19 Ekim'de sona erecek. Özelleştirme İdaresi, teklif verme süresinin dolmasının ardından belirleyeceği bir tarihte, açık artırma ile Efes Oteli'nin yeni sahibini belirleyecek. Büyük Efes Oteli için 12 kuruluş şartname aldı. Bunlardan 10'u Emekli Sandığı'ndan söz konusu otelle ilgili brifing alarak, Büyük Efes konusunda ısrarlı olacağını ortaya koydu.
İzmir'in ilk 5 yıldızlı oteli olan Büyük Efes Otel ihalesi, yeni bir holdingler savaşına sahne olacak. Yine Emekli Sandığı'na ait bulunan İstanbul Hilton Oteli'ni 255 bin 500 dolara alan Doğan Holding, Büyük Efes'e sahip olmak için de mücadele edecek. Koç Holding, Hüsnü Özyeğin'e ait Fiba Holding ile Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir'in LİMAK'ı da Büyük Efes Oteli'ni almak için uğraşacak.
İzmir'in ilk 5 yıldızlı oteli
İzmir'in en gözde mekanlarından Konak'da bulunan Büyük Efes Oteli, 1964'te hizmete girdi. 1992'ye kadar İzmir'in tek 5 yıldızlı oteli olan Büyük Efes Oteli, 36 bin 304 metre karelik alan üzerinde kurulu bulunuyor. Zemin üstünde 10, zemin altında da dört katı bulunan otelde 406 oda ve 40 dükkan yer alıyor.
1400 kişilik bir konferans salonu ile 450 kişilik yedi toplantı salonu ve 1250 kişilik üç balo salonu olan Efes Oteli, Türkiye'nin en tanınmış tesislerinden birisi olarak biliniyor. Büyük Efes Oteli için şartname alan ve talepte bulunduğu Emekli Sandığı tarafından bilgilendirilen firmalar şöyle ise: Akça Holding, Varlıbaşlar A.Ş, Ortadoğu Tic. (Doğan Holding), Tahincioğlu Holding, Palmira Otelcilik Turizm. (Koç Holding), Öz Tur A.Ş (Özgörkey Grubu), Eke İnşaat, Limak, Fiba Holding, İbrahim Çeçen Holding.