İzmir'in en büyüğü yine TÜPRAŞ oldu

EKONOMİ SERVİSİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) 2011 yılı üretimden satışlara göre belirlediği İzmir’deki 100 büyük firma sıralamasında, TÜPRAŞ geçen yıl olduğu gibi ilk sırada yer aldı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, düzenlediği basın toplantısında, değerlendirmeye 25 milyon lira barajını aşan EBSO üyesi firmaların alındığını, barajı 153 firmanın aştığını kaydetti.
Yorgancılar, ilk 100’e giren firmaların üretimden satışlarının yüzde 22, cirolarının yüzde 24, kâr paylarının yüzde 17, Ar-Ge giderlerinin yüzde 17, istihdamlarının yüzde 7, borçlarının yüzde 14, zararlarının yüzde 62, ihracatlarının yüzde 31, ithalatlarının ise yüzde 34 oranında arttığını ifade etti.
İlk 100’e giren firmaların 58’inin bir önceki yıla göre sıralamasının yükseldiğini belirten Yorgancılar, 31 firmanın sıralamasının düştüğünü, 7 firmanın sıralamadaki yerini koruduğunu, 4 firmanın da listeye yeni girdiğini anlattı. Ender Yorgancılar, sıralamada ilk 10’da yer alan firmaların, 100 büyük firmanın üretimden satışlarının yüzde 61’ini, istihdamın ise yüzde 39’unu karşıladığını vurguladı. Son 2 yılda satışlarda yaşanan düşüş eğiliminin, 2011 yılı ile birlikte yerini artışa bıraktığını dile getiren Yorgancılar, 2011 yılında güçlü toparlanma sinyallerinin verildiğini, bunun da üretimden satışlara ve ciroya yansıdığını söyledi.
Ender Yorgancılar, en net ithalatçı ve ihracatçı sektörlerinin 2011 yılında da değişmediğini kaydederek, “Krizden etkilenen taşıt sektörünün ihracatındaki artışı ile gıda, içki, tütünün ithalatındaki artış dikkat çekicidir” diye konuştu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  İzmir

  ,

  Ege

  ,

  tüpraş

  ,

  gıda

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  Ar-Ge

  ,

  firma

  ,

  yönetim