İzmirli'nin VOB isyanı

İzmirli'nin VOB isyanı
İzmirli'nin VOB isyanı
Tek hisseye dayalı opsiyon sözleşmelerinin İMKB'ye verilmesi VOB'u ayaklandırdı. Işınsu Kestelli, "İzmir bu kararı içine sindiremez" dedi.

EKONOMİ SERVİSİ- Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ) ile İzmir’de kurulu Vadeli İşlemler Borsası (VOB) arasında 5 yıldır süren tek hisseye dayalı opsiyon sözleşmelerinin nerede yapılacağına ilişkin çekişmede kararını İMKB’den yana kullanması VOB’u ayağa kaldırdı. SPK’nın son aldığı kararla ilgili açıklamada bulunan VOB Başkanı Işınsu Kestelli, 2005 yılında Türkiye ’nin ilk ve tek türev borsası olarak Başbakan Erdoğan tarafından açılan VOB’un işlem hacminin yedi yılda 3 milyar liradan 440 milyar liraya yükseldiğinin altını çizdi. Kısıtlı sayıdaki vadeli işlem kontratlarına rağmen ortada bir ‘başarı hikâyesi’ olduğuna dikkat çeken Kestelli, “VOB, ne yazık ki son beş senedir anlamsız bir şekilde engelleniyor. Tek hisseye dayalı vadeli işlem kontratları başvurumuz, hazır olduğumuz halde, SPK tarafından ‘Tek hisse senedi kontratları ülkemize uygun değil, yararsız’ gerekçesiyle kabul edilmedi. Aynı SPK bu kontratları bugün İMKB’ye verdiğini açıklıyor” değerlendirmesinde bulundu.
 

Bu karar sindirilemez
 
İzmir’in bu kararı içine sindirmesinin mümkün olmadığına değinen Kestelli, “Şimdi VOB’un almak için müracaat ettiği endeks opsiyonları için SPK’nın vereceği kararı merakla bekliyoruz. İstanbul’u finans merkezi yapma çalışmalarını izliyor ve destekliyoruz. Ancak İstanbul’u finans merkezi yapacağız derken çifte standart uygulayıp İzmir’in yarattığı VOB gibi bir değeri zayıflatmak ülkeye kazandırmaz” dedi.
Alınan kararın İzmir’in yanı sıra, yüzde 25 payla büyük ortakları olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ve yine ortakları olan halka açık bankalar kanalıyla yatırımcıları da mağdur edeceğini ifade eden Kestelli, “Bu işin doğrusu, Türkiye’nin üç finansal borsasının gelecek konumunu, tarafların mutabakatı ile adil bir şekilde tayin etmek ve ardından bu tür kararları hayata geçirmektir. Bu konudaki rahatsızlığımızı ilgili makamlara iletme ve gereğini isteme kararlılığındayız” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, SPK’nın kararını “Bu VOB’un taşınmasından önceki son karar gibi görünüyor” dedi.SPK: Şehirle ilgisi yok


SPK: Şehirle ilgisi yok
 
Reuters’ın sorularını yanıtlayan SPK Başkanı Vedat Akgiray, tek hisse senedine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin İMKB’de işlem görme talebinin, İMKB’nin teknik koşulları sağlaması nedeniyle uygun görüldüğünü, VOB’un da teknik şartları sağlaması durumunda uygun görülebileceğini söyledi. Her iki borsanın da 2009’da başvuruda bulunduğunu fakat o zaman için bu işin gerçekleşememesinin nedenleri olduğuna işaret eden Akgiray, “Konunun şehirle ilgisi yok. VOB teknik koşulları sağlarsa neden olmasın” dedi.

bigPara.com