Japon JCR'den not artırımı

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu B (+)'dan BB(-)'ye yükseltilirken, nota dönük görünümü 'pozitif'te bıraktı.

TOKYO/ANKARA - Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu B (+)'dan BB(-)'ye yükseltilirken, nota dönük görünümü 'pozitif'te bıraktı. Not artırımı ardından açıklama yapan kuruluş, Türkiye'nin yeni stand-by için ve AB'nin istediği yapısal reformları gerçekleştirmesinin, 'iç ve dış piyasalardaki güveni güçlendireceğini özel tüketim ve yatırımları artıracağı, enflasyon ile reel faizlerin ise düşeceği, bu süreçte doğrudan yabancı sermaye girişini artıracağını' vurguladı.
JCR, AB sürecindeki Kıbrıs sorunu ile Irak'taki gelişmelerin izlenecek başlıca siyasi gelişmeler olduğunu vurgularken, Irak'taki gelişmelerin Türkiye'nin etkisinin yakından izleneceğini ifade etti.
Bu arada kısmi iyileşmeye rağmen, dış borç yükü ve mali pozisyondaki zayıflığın devam ettiği de belirtildi. JCR 2004 Martı'nda, Türkiye'nin B (+) olan kredi notunu teyit ederken, görünümü 'pozitife' çevirmişti.