Japon KOBİ bankası Incubator iflas etti

Japon KOBİ bankası Incubator iflas etti
Japon KOBİ bankası Incubator iflas etti

Incubator Bank ın Başkanı Haruki Kohata, kamuoyundan özür dileyerek iflas kararını açıkladı.

TOKYO - Finansal Hizmetler Kuruluşu (FSA), küçük işletmelere kredi olanağı sağlamak için 2004 yılında kurulan Incubator Bank’ın bankanın iflas ettiğini ve bankanın kontrolünü devralması için Mevduat Sigorta Kurumu’nun görevlendirildiğini açıkladı.
Bankanın faaliyetlerinin durdurulduğunu bildiren FSA, mevduatın 119 bin 200 dolarlık (10 milyon yen) kısmına kadar garanti verileceğini belirtti. Böylece Japonya ’da 1971 yılında mevduat sigorta sisteminin kurulmasından bu yana ilk kez bu sistem devreye sokulacak.
Incubator Bank Yönetim Kurulu, dün yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra FSA’ya, ağustos ayı sonu itibarıyla borçlarının varlıklarının 2.14 milyar doları geçtiğini bildirdi. Finansal Hizmetler Bakanı Shozaburo Jimi, mevduat sahiplerine sakin olmaları uyarısında bulunarak, “Banka finansal idare tarafından uygun biçimde idare edilecek ve bankanın iflasının finansal sistem üzerinde genel anlamda etkisi olmayacak. FSA, finansal sistemin istikrarını sağlamak, mevduat sahiplerini korumak ve ülkede finansal düzeni sürdürmek için üzerine düşeni yerine getirecek” dedi.

Bankanın bazı yöneticileri tutuklanmıştı
Denetlenmesini engellediği iddiasıyla temmuz ayında kurucusu ve bazı yöneticileri tutuklanan banka, mart ayında sona eren mali yılda 60.8 milyon dolar zarar açıkladı. Ağustos ayı sonu itibarıyla 6.98 milyar dolar mevduatı bulunan bankanın, 118 şubesi ve 113 bin kadar mevduat sahibi bulunuyordu. Mevduatı 10 milyon yeni geçen sadece 3 bin 560 mevduat sahibinin bulunduğu bankada, mevduat sahiplerinin yüzde 97’sinin paralarını alabileceği belirtildi. (aa)


    ETİKETLER:

    Japonya