Japon Mayekawa'dan Türkiye'ye fabrika

Japon Mayekawa'dan Türkiye'ye fabrika
Japon Mayekawa'dan Türkiye'ye fabrika
Endüstriyel derin dondurucu devi Mayekawa, 250 milyon dolara fabrika kurup Türkiye'yi üretim ve yönetim merkezi yapacak.
Haber: SEVDA YÜZBAŞIOĞLU / Arşivi

Japon endüstriyel derin dondurucu devi Mayekawa Türkiye ’de 250 milyon dolarlık yatırım planı açıkladı. Dünya çapındaki sekizinci fabrikasını Türkiye’de kuracak olan şirketin hedefinde ise Dubai ve Moskova’daki ofislerini de İstanbul ’a taşıyarak Türkiye’yi hem yönetim hem de üretim merkezi yapmak var. 

Henüz pazarı araştırdıklarını ve yatırım yerini belirlemek için çalıştıklarını belirten Mayekawa Ortadoğu ve Avrupa Genel Müdürü Shinichi Ito, “Başlangıçta 200 civarı kişiyi işe alacağız. Şu anda pazara yeni girdiğimiz için araştırıyoruz, nerede en fazla teşvik olursa oraya gideceğiz. Yatırım İzmir veya İstanbul civarında olacak. Yatırımın 250 milyon dolar civarında olacağını düşünüyoruz ancak henüz rakamlar net değil” dedi. 

İkili ticaret çok az
 
Türk-Japon İş Konseyi toplantısonda konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Japonya arasındaki 120 yıllık dostluğun ticarete yansımadığını belirterek, “Japonya dört dörtlük bir ülke. Dünyanın 4. büyük ihracatçısı ve 4. büyük ithalatçısı. Dış ticaret hacmi 2008’de 1.5 trilyon dolardan fazla. Ama maalesef en fazla ekonomik ilişkilerimizin geliştiği yılda 4 milyar dolar dış ticaret hacmine sahip olmuşuz. 2009 küresel kriziyle beraber bu rakam 2.5 milyar dolar seviyesinde” dedi. 

İki ülke arasındaki ticaretin balansında bozukluk olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Japonya’nın yarım trilyon dolardan fazla bir ithalatı var, Türkiye’nin bu rakam içindeki payı ise sadece binde 3. Oysa biz Türkiye olarak dünya mal ticareti içinde yüzde 1’e yakın bir paya sahibiz. Türkiye’nin Japonya’dan yapmış olduğu ithalatta, Japonya’nın payı ise yüzde 2 gibi anlamlı bir rakama sahip” diye konuştu. 

İki ülkenin, aralarındaki dostluğa karşın ekonomik ilişkileri istenen seviyelere çıkaramadığını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Ekonomik ilişkilerimizi geleneksel yöntemlerin ötesinde geniş bir vizyon ve yeni nesil işbirliği mekanizmaları ile destekleyerek güçlü bir ekonomik ortaklık kurabileceğimizi düşünüyorum.
 
Bunun için önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminde dört ana eksen üzerinde güçlendirilmiş bir ekonomik işbirliği modeli üzerinde çalışmalıyız. Bu 4 ana eksen; gıda güvenliği, Ar-Ge ve inovasyon, düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve üçüncü ülkelerde işbirliğidir” dedi. 

‘Ticaret anlaşması şart’
 
Toplantıda konuşan Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Tadahiro Matsushita da Türkiye’deki gibi genç bir nüfusa ihtiyaçları bulunduğunu ifade ederek, “Tembellik etmemeliyiz, rehavete düşmemeliyiz. Türkiye’den öğrenebileceklerimizi öğrenip güçlü bir Japonya yaratmalıyız” ifadesini kullandı. Matsushita, iki ülke arasındaki güçlü ikili ilişkileri artırmak için ‘kesinlikle’ serbest ticaret anlaşması, en azından bunun nihayete erdirilmesi için hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

bigPara.com