Japonlar TEBA'nın iflasını istiyor

Japonya ihracat Kredi Garanti kuruluşu Nippon Export and Investment Insurance (Nexi), TEBA'nın iflasını istedi. Nexi, Japon şirketlerinin alacakları nedeniyle İzmir 5. Ticaret Mahkemesi'ne gitti. İcra İflas Kanunu'nun 158. maddesi gereğince...

İSTANBUL - Japonya ihracat Kredi Garanti kuruluşu Nippon Export and Investment Insurance (Nexi), TEBA'nın iflasını istedi. Nexi, Japon şirketlerinin alacakları nedeniyle İzmir 5. Ticaret Mahkemesi'ne gitti. İcra İflas Kanunu'nun 158. maddesi gereğince TEBA'dan alacağı olan diğer kuruluşların, iflası gerektirecek bir hal olmadığını ispatlamak isterlerse 18 Ekim'de saat 10.00'da yapılacak duruşmaya başvurması gerekiyor.
Teoman Baygan tarafından 1967'de kurulan TEBA, 40 yıllık süreçte beyaz eşya sektöründe iddialı bir konuma gelmişti. Yıllık cirosu 150 milyon avroyu aşan TEBA bünyesindeki 13 şirket 87 ülkeye ihracat yapıyordu. 1650 kişinin istihdam ediliği TEBA'nın müşteri portföyünde NASA ve Pentagon da yer alıyordu. Grup daha sonra ABD'de artan portföyünün ihtiyacını karşılamak üzere Virginia'da üretime başlamıştı. Şirketi Nurol Holding, Arçelik ve Vestel de istemişti.