'Japonlar, Türkiye'de nükleer enerjiyle ilgili'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Japon yatırımcıların enerji yatırımlarıyla Türkiye'ye gelmek istediklerini belirterek, özellikle nükleer enerjiyle yakından ilgilendiklerini ifade etti.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Japon yatırımcıların enerji yatırımlarıyla Türkiye'ye gelmek istediklerini belirterek, özellikle nükleer enerjiyle yakından ilgilendiklerini ifade etti. Tokyo'da temaslarını sürdüren Tüzmen ve beraberindeki heyet, Japonya'nın önde gelen şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Kürşad Tüzmen, Japon yatırımcıların şu anda Türkiye'de nükleer enerji yatırımlarıyla ilgili olduklarını dile getirdiklerini vurgulayarak, bu çalışmanın içinde yer almak ve Türkiye'de nükleer santral yapmak istediklerini ifade ettiklerini anlattı.
Tüzmen, görüşmede gemi inşa, tarım, müteahhitlik ve turizm alanlarında işbirliği yapılabileceğini anlattıklarını belirtti. Bugün itibarıyla Japonya'nın Kuzey Kore'ye yaptırımlar getirdiğini söyleyen Tüzmen, Japonların Kuzey Kore'den konfeksiyon, deniz mahsulleri gibi ürünler aldıklarını, bu ürünleri Türkiye'den verebileceklerini ifade ettiğini belirtti.