Japonlardan Çankırı'ya dev yatırım

Japonlardan Çankırı'ya dev yatırım
Japonlardan Çankırı'ya dev yatırım
Japon lastik devi Sumitomo, Abdülkadir Özcan Otomotiv ile Çankırı'ya 516 milyon dolarlık tesis kuruyor. Fabrika 2 bin kişiyi istihdam edecek.

ANKARA - Japon lastik üreticisi ve kauçuk şirketi Sumitomo Rubber Industries, Çankırı’ya dev bir yatırımla giriyor. Japon lastik devi, yatırımda ortaklık yapacağı Abdülkadir Özcan Otomotiv ve Lastik (AKO) şirketiyle 516 milyon dolarlık üretim tesisi kuracak. İki yıl içinde üretime geçmesi planlanan tesisin, 2 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Sumitomo CEO’su Ikuji Ikeda ile Abdülkadir Özcan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, dün tesis için protokol anlaşması imzaladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı tanıklığında imzalanan protokol sonrası konuşan Ikuji Ikeda, AKO ile yakın gelecekte Toyota, Honda gibi firmalara lastik üretmeyi planladıklarını söyledi. Ikeda, Çankırı fabrikasının 2015 Haziran ayında üretime başlamasını, 2017 sonunda ise günde 30 bin, yılda 10 milyon adetlik lastik üretimine ulaşmasını hedeflediklerini belirtti. AKO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan da, sahibi oldukları Petlas’tan ayrı olacak bu üretimin ihracatının Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Avrupa pazarına yönelik olacağını vurguladı. Yatırım, teşvik sistemi kapsamında 5. bölgede yer alan Çankırı’da gerçekleşecek olması sebebiyle, yüzde 60 yatırım indiriminin yanında, 10 yıla kadar SSK işveren desteğinden faydalanacak.  

800 milyon dolar geldi 

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı ise Sumitomo ile Ajans olarak ilk günden bu zamana 20 aylık bir süreçte çalışmalarda bulunduklarını belirterek, “Ülkemiz bu yatırım ile Sumitomo gibi bir dünya devinin daha stratejik üssü olarak konumlandı. Geçen 10 yılda Türkiye ’nin Japonya’dan çektiği toplam yatırım 750 milyon dolarken; son 2 yıllık dönemde Japonya’dan 800 milyon doları aşkın yatırım geldi” diye konuştu. 

Bu yıl gelen yabancı yatırımlar 

Temmuz ayında yapılan anlaşmaya göre Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ 300 milyon dolar varlık ile Kasım 2012’de kurulacak, Ekim 2013’te faaliyete geçecek.
Enerji ve çevre sektöründe faaliyet gösteren İspanyol Befesa, 120 milyon dolar yatırımla İzmir ve Adana’da çelik tozunun geri kazanımını sağlayacak iki tesis açacak.
Haziran ayında Japonya’nın önde gelen finans kuluşlarından Mizuho Corporate Bank, Türkiye ile mutabakat zaptı imzaladı.
Dünyanın en büyük ince polyester film üreticilerinden Hintli Polyplex Çorlu’ya 150 milyon dolar yatıracak. Mayıs ayında açıklanan yatırıma göre, tesisin yıllık ticaret hacminin 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor.
Dünyanın dördüncü büyük çikolata ve şekerleme üreticisi Ferrero, 95 milyon euro yatırımla Manisa’da bir üretim tesisi açacak. Tesis 2013’te faaliyete geçecek.
Almanya merkezli otomotiv tedarikçisi Muhr und Bender KG (Mubea) Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde süspansiyon sistemi sarmal yayları ve stabilizatör çubuklarının üretimine yönelik 20 milyon euro yatırımla bir üretim tesisi açacak.

bigPara.com