Japonların gözü de petrodolarda

Japonya petrol zengini Arap ülkelerinin parasını çekebilmek amacıyla 'İslami bono' ihracına hazırlanan ilk sanayileşmiş ülke olmaya hazırlanıyor.

TOKYO- Japonya petrol zengini Arap ülkelerinin parasını çekebilmek amacıyla 'İslami bono' ihracına hazırlanan ilk sanayileşmiş ülke olmaya hazırlanıyor. Kamu destekli Japan Bank for International Cooperation'ın (JBIC) sözcüsü Hiromui Inukai yaptığı açıklamada Malezya'yla birlikte İslami bono ihraç olanaklarını araştırdıklarını söyledi.
Malezya yardım ediyor
AFP haber ajansına konuşan sözcü Hiromui Inukai 'Büyük miktardaki petrodoları (petrol satışından elde edilen dolar cinsi gelir) yalnızca Japonya'ya değil Asya'ya çekebilmek için Malezya Merkez Bankası Bank Negara Malaysia ile görüşmeler yapıyoruz. Bu arada Japonya Maliye Bakanlığı da bizi destekliyor' diye konuştu. Inukai Malezya'da yapılacak bono ihracının miktarı ve zamanı hakkında ise detaylı bilgi vermedi.
Bu arada Japon haber ajansları Japan Bank for International Cooperation'ın İslam din bilginlerinden oluşan bir danışma kurulu oluşturduğunu duyuruyor. Malezya, İslami bonolarla ilgili yasal altayapıyı oluşturma konusunda piyasaların en deneyimli ülkesi. İngiliz Financial Times gazetesine göre İslami bono ihracı ocak
ayında yapılacak ve miktarı 300 ile 500 milyon dolar arasında değişecek. İhraçla birlikte Japonya, İslami bono satan ilk sanayileşmiş ülke olacak.
2004 yılında da Almanya'nın doğusundaki eyaletlerden Saxony-Anhalt mali güçlüklerini aşabilmek amacıyla Avrupa'da İslami bono ihraç eden ilk kuruluş olmuştu.
Hedef 1 trilyon dolar
Petrodolar ifadesi, petrol fiyatlarında 1970'lerde ortaya çıkan astronomik artışlardan sonra kullanılmaya başlandı.
Son yıllarda artan petrol fiyatları, petrodolarları tekrar gündeme getirdi. Uzmanlar, 19 petrol ihracatçısı ülkenin 2005 yılında ham petrol satışlarından 781 milyar dolar kazandığını söylüyor. Bu rakam, 2004 yılında 549, 2002'de ise 324 milyar dolardı. Ham petrol fiyatlarının rekor seviyelerini koruması halinde önümüzdeki yıllarda bu 19 ülkenin kazancının 1 trilyon doları aşması bekleniyor. Bu 19 ihracatçı ülke
arasında Ortadoğu'da bulunmayan ülkeler de olmasına rağmen en büyük parayı Ortadoğu coğrafyasındaki ülkeler kazanıyor. Petrodolarlar en çok Müslüman körfez ülkeleri, ABD ve Avrupa'da yatırım yapıyor.
Ortadoğu'da petrolden en çok para kazanan ülkenin Suudi Arabistan olduğu biliniyor. Bu ülkenin geçen yıl petrolden 163 milyar dolar kazanç elde
edeceği belirtilmişti.