Japonya faizlerini kademeli artıracak

Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) geçen ay faizini altı yıldan sonra ilk kez artırdığı toplantısının tutanakları, banka kurul üyelerinin ileride faiz ayarlamasının kademeli yapılması gerektiği konusunda ortak görüş benimsediğini gösterdi.

TOKYO - Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) geçen ay faizini altı yıldan sonra ilk kez artırdığı toplantısının tutanakları, banka kurul üyelerinin ileride faiz ayarlamasının kademeli yapılması gerektiği konusunda ortak görüş benimsediğini gösterdi.
13-14 Temmuz'daki para politikası kurulunun tutanakları, bazı üyelerin Merkez Bankası'nın faizini artırmada aceleci olduğu yönünde izlenim yaratmaktan kaçınması gerektiğini belirttiklerini gösterdi. Bir üye ise BOJ'un piyasalara, ABD Merkez Bankası'nın yaptığı gibi faizlerini art arda artırma yönünde izlenim vermemesinin önemli olduğunu söyledi. Tutanaklar, dokuz üyeli kurulun BOJ'un sıfır faiz dönemini sonlandırarak gecelik faizini yüzde 0.25'e çıkarmasına oybirliğiyle karar verdiğini gösterdi. BOJ, 10-11 Ağustos'taki toplantısında ise faizinde bir değişiklik yapmamıştı.