Japonya krize karşı parayı iyice gevşetti

Japonya krize karşı parayı iyice gevşetti
Japonya krize karşı parayı iyice gevşetti

Japon Merkez Bankası Başkanı Masaaki Şirakava nın katıldığı toplantıda 0.1 olan faiz korundu. FOTOĞRAF: REUTERS

TOKYO - Japonya Merkez Bankası , gevşek para politikasını ek önlemlerle genişletme kararı aldı. Bankanın olağanüstü toplantısının ardından yapılan açıklamada, değeri artan yenle savaşmak amacıyla borç vermenin artırılacağı açıklandı.
Alınan ek önlemlerle, Japonya Merkez Bankası, ticari bankalara verdiği borç miktarını 10 trilyon yen (117 milyar dolar) artıracak. Böylece, finansal kuruluşlar için düşük faizli borç programının büyüklüğü 20 trilyon yenden 30 trilyon yene ulaşmış oldu.

Yen 15 yılın zirvesine çıktı
Geçen hafta Japon yeni, ABD Doları karşısında son 15 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Güçlü yen, Japon mallarının deniz aşırı ülkelerde daha az rekabet edebilmesine neden olurken, şirketlerin karlarına da zarar veriyor. Japonya Merkez Bankasından yapılan açıklamada, hükümetin çabalarıyla birlikte gevşek para politikası önlemlerinin, ekonomik toparlanmanın sağlanmasında etkili olacağı belirtildi.
Bu arada Japonya’da yapılan bir araştırma, yenin değerinin yüksek seyretmeye devam etmesi durumunda, birçok şirketin yatırımlarını başka ülkelere kaydırmayı düşündüğünü ortaya koydu.

Faiz sabit kaldı
Öte yandan, Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri dün yaptıkları toplantıda oy birliğiyle yüzde 0.1 olan gösterge faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi.
JPMorgan Securities Japon Başekonomisti Masaaki Kanno, ekonomik görünüm ve piyasa koşullarının kötüleşmesi durumunda, Japonya Merkez Bankasının gevşek para politikası için yeni ek önlemler açıklayabileceğini ifade etti. Bankanın, bir sonraki olağan toplantısı 6 Eylül’de başlayacak. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  Merkez Bankası