Japonya nihayet resesyondan çıkıyor

Japonya nihayet resesyondan çıkıyor
Japonya nihayet resesyondan çıkıyor

Japonya İkinci Dünya Savaşı?ndan bu yana yaşadığı en uzun resesyonu (durgunluk) aşmak üzere. FOTOĞRAF: REUTERS

ANKARA - Almanya ve Fransa’nın ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya da resesyonu (durgunluğu) aşıyor. Böylece G7 ülkeleri içinde resesyondan çıkış sinyali veren üçüncü ülke Japonya oldu. Japonya ekonomisi, dört çeyrek üst üste küçüldükten sonra Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.9, yıllık bazda ise yüzde 3.7 büyüdü. Böylece ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en uzun resesyon sona erdi.
Analistler yeni başlayan toparlanmanın kaynağının kısa vadeli canlandırma paketleri olduğunu belirterek, Japonya’nın önünde zorlu bir yol olduğu uyarısında bulundu. Ekonomistler, büyüme eğiliminin sürüp sürmeyeceğinin belirsizliğini koruduğunu belirtiyorlar. Japonya’nın ihracatı ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6.3 büyürken, sanayi üretimi de yüzde 8.3 arttı.
Ülkede tüketici harcamalarında da artış görülmesine karşın, işsizlik oranındaki yükseliş devam ediyor. Resmi olarak geçen yıl resesyona giren Japonya’da, özellikle dünya ekonomisindeki yavaşlamanın ihracatına vurduğu darbe nedeniyle ocak-mart döneminde ekonomide dramatik bir düşüş yaşanmıştı. Geçen hafta açıklanan verilere göre, Avrupa’nın en büyük ekonomileri Almanya ve Fransa da yüzde 0.3 oranında büyümüştü. (aa)