Japonya yene müdahaleyi masaya yatırdı

Japonya yene müdahaleyi masaya yatırdı
Japonya yene müdahaleyi masaya yatırdı

Dolar karşısında son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Japon Yeni ne müdahale beklentisi kuvvetlendi. FOTOĞRAF: AFP

MİLANO - Dolar karşısında hafta içinde son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Japon Yeni’ne müdahale geleceği beklentisi dünya mali piyasalarına damgasını vurdu. Bu konuda çok sayıda söylenti piyasalarda çalkantılara neden oldu.
İktidardaki Demokratik Parti’nin politika şefi Koichiro Gemba da parti içinde bir kurulun dün kura müdahaleyi görüştüğünü söyledi ancak görüşmenin ayrıntıları konusunda bilgi vermedi. 

‘Ortak müdahale olmaz’
Avro bölgesinden bir kaynak Japonya ’da yendeki yükselişin önüne geçmek için merkez  bankalarının ortaklaşa bir müdahalenin söz konusu olmadığını ve Japonya Merkez Bankası ’nın (BOJ) tek başına hareket etmesini beklemenin daha gerçekçi olacağını söyledi.
Koordinasyon halindeki bir müdahaleyi tamamıyla reddetmeyen kaynaklar, böyle bir durumda ise ABD merkez bankası’nın (Fed) da buna dahil olacağını ve her merkez bankasının kendi kuru için girişimde bulunacağını da belirtti.
Japonya maliye bakan yardımcısı Motohisa Ikeda, yendeki hızlı yükselişin ülke ekonomisi için  istenmeyen bir durum olduğunu söyledi.
Motohisa Ikeda dün düzenlediği basın toplantısında hükümetin üzerinde çalıştığı teşvik paketiyle ilgili olarak, alınan kararların en kısa sürede derlenmesini istediğini belirtti. ( Reuters )


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  Merkez Bankası

  ,

  Reuters