Japonya'dan IMF'ye 60 milyar dolar

Japonya'dan IMF'ye 60 milyar dolar
Japonya'dan IMF'ye 60 milyar dolar

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya, IMF'nin Avro bölgesindeki krize katkı çağrılarına kıta dışından yanıt veren ilk ülke oldu

Borç kriziyle boğuşan Avrupa'ya iyi haber Japonya'dan geldi

Sadi Kaymaz

PEKİN - Japonya, Avro bölgesindeki borç kriziyle mücadelede kullanılmak üzere IMF'ye 60 milyar dolar katkı yapacağını açıkladı.

Japonya Maliye Makanı Jun Azumi, Washington 'da gelecek hafta yapılacak G-20 Zirvesi'nde resmileşecek kararın, diğer ülkelere örnek olmasını temenni ettiğini söyledi. Kabine toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında IMF'nin bu konudaki çağrılarını hatırlatan Jun Azumi, "IMF fonlarını güçlendirmek ve krize son vermeyi sağlayacak adımlar atmak yalnızca Avro bölgesi için değil, Japonya ve diğer Asya ülkeleri için de önemli" dedi.

GÖZLER ÇİN 'DE

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya, IMF'nin Avro bölgesindeki krize katkı çağrılarına kıta dışından yanıt veren ilk ülke olurken, gözler dünyanın en büyük döviz rezervlerine sahip ülkesi olan Çin'e çevrildi.

Çin Merkez Bankası 'na bağlı Döviz İdaresi Genel Müdürlüğü, geçen hafta yaptığı açıklamada, Şubat ayı itibariyle döviz rezervlerinin 3 trilyon 307 milyar dolara çıktığını açıklamıştı. (dha)


bigPara.com