Japonya'dan sıfır faize veda

Japonya Merkez Bankası (BOJ), tüketimi teşvik ederek, Japon ekonomisini 1990'ların ikinci yarısından itibaren girdiği deflasyon ve durgunluktan çıkarmak' için uyguladığı 'sıfır faiz' politikasına son verdi.

İSTANBUL - Japonya Merkez Bankası (BOJ), tüketimi teşvik ederek, Japon ekonomisini 1990'ların ikinci yarısından itibaren girdiği deflasyon ve durgunluktan çıkarmak' için uyguladığı 'sıfır faiz' politikasına son verdi. Oybirliğiyle alınan kararın ardından BOJ, faizlerin muhtemelen bir süre daha düşük tutulacağını açıkladı. Ülkede faizlerin yukarı çekilmesi, yıllar süren deflasyon sürecinden çıkıldığı anlamına geliyor.
'Artış ABD ekonomisine bağlı'
BOJ'un faizlerini altı yıl sonra ilk kez artırmasının ardından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, faiz artırımına ilişkin gerekçe olarak, iç ve dış taleple şirket ve hane halkı sektörlerinde iyi bir denge tutturulmasıyla 'Japon ekonomisinin ılımlı şekilde büyümesini sürdürdüğü, böyle bir ortamda faizi sıfırda tutmanın ilerisi için ekonomik faaliyette ve fiyatlarda büyük savrulmalara yol açabileceği' gösterildi. BOJ'dan yapılan açıklamada, muhtemelen faizlerin daha bir süre 'çok düşük düzeyde kalacağı' ifade edildi.
BOJ Başkanı Toşihiko Fukui, faizleri arka arkaya artırma planlarının olmadığını açıkladı. Faiz kararının ardından konuşan Fukui, faizleri ekonomi ve fiyat düzeyini göz önüne alarak, yavaş yavaş yükselteceklerini ve gelecekte faiz artırımlarını etkileyebilecek en önemli etkenin ABD ekonomisinin yavaşlama riski olduğunu ifade etti. Fukui, ekonomide yeniden bir deflasyonist süreç yaşanma riskinin ortadan kalktığını vurguladı.
Japonlara göre faiz artırımı sürecek
Bu arada Reuters'ın Tokyo'da 37 piyasa uzmanının katıldığı anketten BOJ'un 2006 sonuna kadar ikinci bir faiz artırımı yapacağı beklentisi çıktı. 21 uzman aralık ayına kadar 'Faizler ikinci kez artar' derken, 12'si faizin marta kadar yüzde 0.75'e çıkacağını 5'i BOJ'un faizi o zamana kadar 0.25'te tutacağını öngördü.
'Türkiye olumsuz etkilenebilir'
Son zamanlarda ABD'de enflasyon kaygısı nedeniyle başlatılan faiz artırım sürecine Avrupa Merkez Bankası'nın ardından BOJ'un da dahil olması dünyada artık ucuz para döneminin kapanmasının işareti olarak görülüyor. Gözlemciler, ABD'de kısa vadeli faizlerin normalleştirilmesinin hemen hemen tamamlandığına, bu yıl sıranın diğer ülkelere geldiğine dikkat çekiyorlar. Gelişmekte olan ülkelerin faiz artırımına yönelmesi zaten sıcak para çıkışının yaşandığı gelişmekte olan piyasalar açısından artık yatırım akışının azalması ya da kesilmesi anlamına geliyor.
Nitekim BOJ, son dört ayda küresel piyasalardan yaklaşık 185 milyar dolar çekti, bu da yatırımcıları olumsuz etkilediğinden özellikle Yeni Zelanda, Türkiye, İzlanda gibi ülkelerin piyasalarını olumsuz etkiledi. Analistler faiz artırımının uzun vadede dünya ekonomisine de olumsuz yansımalarının olabileceğini ifade ediyorlar.