JCR not artırımı için Türkiye'de

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR baş analisti Yoshihiko Tamura, "Türkiye ekonomisinde, kredi notunun yükseltilmesini destekleyecek şartlar oluşmaya başladı" açıklamasında bulundu.

ANKARA - Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR baş analisti Yoshihiko Tamura, "Türkiye ekonomisinde, kredi notunun yükseltilmesini destekleyecek şartlar oluşmaya başladı" açıklamasında bulundu. Yoshihiko Tamura, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri yakından görmek ve bilgi toplamak amacıyla, İstanbul ve Ankara'da ziyaretlerde bulunduklarını da açıkladı. İstanbul'da özel sektör temsilcileri ve finans kuruluşlarının yetkilileriyle görüştüklerini belirten Yoshihiko Tamura, Ankara'da ise Devlet Bakanı Ali Babacan başta olmak üzere, Hazine Müsteşarlığı, Maliye, Merkez Bankası, Özelleştirme İdaresi yetkilileriyle görüşerek bilgi topladıklarını kaydetti.
Tamura, Ankara'da Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve IMF yetkilileriyle görüşmelerde bulunduklarını ifade etti.
Türkiye'nin kısa ve orta vadeli makroekonomik istikrarı açısından Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan stand-by anlaşmasının önemli olduğunu belirten Tamura, standby ile Türkiye'nin kararlılığını gösterdiğini kaydetti.
Tamura, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri destekleyen diğer bir unsurun AB olduğunu vurgularken, AB'nin, uzun vadeli istikrarın sağlanması ve dolaylı-doğrudan yatırımların artması açısından önem taşıdığını açıkladı.
Yapısallar ve cari açığa yakın takip
Tamura, gerek yapısal refromların bir an önce yasalaşması, gerekse cari işlemler açığının sağlam temellerde finanse edilmesi gibi konuları yakından takip ettiklerini vurguladı. JCR, en son 2004 Mart ayında, Türkiye'nin B(+) olan notunu teyit ederken, görünümü pozitife çevirmişti.