JCR'den uyarı: Türkiye dış şoklara dayanıklı değil

JCR'den uyarı: Türkiye dış şoklara dayanıklı değil
JCR'den uyarı: Türkiye dış şoklara dayanıklı değil

JCR?ye göre global kriz Türkiye?nin başta finansal piyasalar olmak üzere dış şoklara karşı dayanıksızlığını ortaya koydu. FOTOĞRAF: AP

Japon kredi derecelendirme şirketi JCR Türkiye'nin dış şoklara dayanıklı olmadığını bu yüzden IMF gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapması gerektiğini vurguladı

İSTANBUL - Japon kredi derecelendirme şirketi JCR Eurasia Rating Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ökmen, dış şoklara karşı dayanıklı olmadığı anlaşılan Türkiye’nin uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmasının önemli olduğunu ve IMF ile ilişkilere bu kapsamda bakılması gerektiğini söyledi.
Yapılan yazılı açıklamada Ökmen, “Türkiye’nin dış şoklara karşı dayanıklı olmadığı kriz sürecinde daha da iyi anlaşıldı. O nedenle uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapılması ve uygulanan para ve maliye politikaların küresel boyutları eskisinden daha da önemli hale gelmiştir. IMF ile ilişkiler de bu kapsamda düşünülmelidir” dedi.
Türkiye’de büyümenin önündeki en önemli engelin, finansal piyasalarda kredi verme koşullarındaki sıkılık olduğunu belirten Ökmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bankaların kredi faizlerini düşürememe sebepleri ortadan kalkmadıkça yatırım yönünden Türkiye büyüme sürecine giremez. Talep yönünden ise tarım dışı istihdamdaki bozulma, çalışan ya da işe ihtiyacı olan kesimin harcanabilir gelir seviyesini daha da düşürüp, diğer orta ve yüksek düzey varlıklı kesimin ise ihtiyat güdüsüne dayanan tasarruf eğilimini artırdığı için talebin de kısa dönemde, en azından 2009 yılı içerisinde artması mümkün görünmüyor.” 

Kurda yükseliş olumlu
Ökmen, “İthal mal fiyatlarının, genel talep düzeyinin ve politika faizlerinin düşmesinin, kurun enflasyona yapacağı baskı gücünü azaltmış olduğuna göre, dalgalı kur sisteminden vazgeçilmeden kurun yukarı baskılanması Türkiye için daha akılcı gözükmektedir” dedi. (Reuters)

IMF: Türkiye’deki olumsuz verileri izliyoruz
Uluslararası Para Fonu (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson, Türkiye’de son haftalarda bazı olumsuz ekonomik verilerin açıklandığını ve bu verilerin işaret ettiği  olumsuzlukların bütün tarafları ilgilendirdiğini belirtti.
Atkinson önceki gün Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Fon arasındaki görüşmelerin ne aşamada olduğunu soran bir gazeteciye, görüşmelerin devam ettiği yanıtını verdi.
“Türk yetkililer ile görüşmeler sürüyor. Başbakan’ın (Tayyip Erdoğan) sözlerine yorum getirmek istemem ancak genel anlamda, kendisi de bizimle anlaşmak istediğini beyan etmişti. Biliyorsunuz L’Aquila’daki zirvede Başkan Dominique Strauss-Kahn ile görüştüler. Yani evet, biz de işin içindeyiz.” Atkinson, Türkiye’de işsizlikteki artışın ve bütçe açığının 13 kat artmasının ardından vergilerde yapılan artışın, IMF-Türkiye görüşmeleri doğrultusunda yapılıp yapılmadığı yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi:  “... Haklısınız, bazı olumsuz veriler açıklandı. Bu veriler tüm tarafları ilgilendiriyor.”