Jeotermal enerji özelleştiriliyor

Her geçen yıl ortalama yüzde 8 oranında artan enerji talebinin yerli kaynaklardan karşılanmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda, mevcut jeotermal potansiyelinin ekonomiye kazandırılması yönündeki girişimler yoğunlaştırıldı.

ANKARA - Her geçen yıl ortalama yüzde 8 oranında artan enerji talebinin yerli kaynaklardan karşılanmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda, mevcut jeotermal potansiyelinin ekonomiye kazandırılması yönündeki girişimler yoğunlaştırıldı.
MTA Genel Müdürlüğü'nün elinde bulunan jeotermal sahaları ile kuyuların kullanım haklarının, belirlenen program doğrultusunda özel sektöre devredilmesi kararlaştırıldı.
Program doğrultusunda Maden Tetkik Arama Müdürlüğü, toplam 20 jeotermal sahası ve kuyuların kullanım haklarının özel sektöre devrinde düğmeye bastı. Halen büyük bölümü Ege Bölgesi'nde yer alan illerdeki jeotermal sahası ile kuyularının devrine ilişkin söz konusu ihalelerin ise, 27 Kasım 2006 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı.
Hangi bölge özelleşecek?
Enerji üretimi ve konutların ısınması başta olmak üzere entegre amaçlı olarak özel sektör tarafından işletilmesi öngörülen ihale kapsamında ise halen şu saha ve kuyular bulunuyor:
Aydın-Sultanhisar ve Yılmazköy, Balıkesir Balya-Ilıca, İzmir Aliağa-Samurlu, Karabük Eskipazar, Kırşehir Mucur-Çiçekdağı ve Mahmutlu,Manisa'da Alaşehir-Kavaklıdere, Kula-Emir,Van'da Özalp,Erciş-Zilan-Şoköy, Siirt'te Merkez-Biluris, Denizli-Gölemezli ve Kayseri-Erciyes.
Bu arada MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, çalışmaları değerlendirirken, Türkiye'nin, dünyada yedinci, Avrupa'da ise birinci jeotermal enerji kaynakları potansiyeline sahip olduğunu bildirdi. Türkiye'nin halen 31 bin mw kurulu güçte jeotermal enerji kapasitesine sahip olduğunu belirten Üzer, amaçlarının, 2010 yılına kadar bu kapasitenin yüzde 20 oranındaki bölümünün kullanılması olduğunu söyledi. Üzer, bu oranın halen yüzde 6 oranındaki bölümünün kullanıldığını hatırlatırken, her yıl ise 300 mw gücündeki bir potansiyelin enerjiye dönüştürülebildiğine işaret etti.
Genel müdür, 2010 yılına kadar her yıl 500 mw kurulu gücündeki bir jeotermal enerjinin Türkiye'nin mevcut enerji sistemine katılmasının planlandığını sözlerine ekledi.