Jet Fadıl'a 4 yıl 2 ay hapis

Kamuoyunda 'Jet Fadıl' olarak tanınan Fadıl Akgündüz, Almanya'daki 247 Türkü 'yüksek kâr payı vaadiyle kandırarak nitelikli dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle...

İSTANBUL - Kamuoyunda 'Jet Fadıl' olarak tanınan Fadıl Akgündüz, Almanya'daki 247 Türkü 'yüksek kâr payı vaadiyle kandırarak nitelikli dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle bin 235 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada dört yıl iki ay hapis ve 10 bin 400 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Dava nedeniyle 14 ay tutuklu kaldıktan sonra 2004'te kefaletle tahliye edilen Akgündüz cezasının kesinleşmesi durumunda infaz yasası gereği altı ay daha hapis yatacak. İddianamede Akgündüz'ün mağdurlardan nitelikli dolandırıcılık yoluyla toplam 10 milyon 675 bin 700 mark ve 51 milyar 146 milyon lira topladığı ve parayı sahiplerine iade etmediği öne sürülüyordu.
Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı, Fadıl Akgündüz'ün 1999-2000 yılları arasında dolandırıcılık yapma düşüncesiyle hareket etmediği için usnat edilen suçun unsurlarınım oluşmadığını belirterek beraatini istedi. Fadıl Akgündüz ve avukatı da isteğe katıldı.
Mahkeme ise Akgündüz'ün zincirleme olarak 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu işlediğinin anlaşıldığını belirterek, sanığın lehine olan ve eyleme uyan 5237 sayılı TCK'nın 158/h maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi de göz önüne alınarak 4 yıl hapis ve 500 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Aynı suçun birden fazla işlenmesi nedeniyle ceza 5 yıl hapis ve 625 gün adli para cezasına yükseltildi. Sanığın duruşmadaki hali lehine indirim nedeni sayılarak Akgündüz'ü 4 yıl 2 ay hapis ve 520 gün için 10 bin 400 YTL adli para cezasına çarptırdı.
Fadıl'a var, Yimpaş'a yok
Mahkeme, Fadıl Akgündüz'ün İsviçre bankalarındaki hesaplarına bu ülke tarafından konulan tedbirin sürmesine ve yurtdışı yasağının devamına hükmetti.
Akgündüz'ün Almanya'daki vatandaşlardan para toplama eyleminin 'nitelikli dolandırıcılık' kabulüyle cezalandırılması, aynı suçlamaya daha yoğun şekilde hedef olmalarına rağmen Yimpaş yöneticilerine henüz bu nedenle bir ceza verilmemesi dikkat çekiyor. Akgündüz'e ceza kararı kesinleşmemekle birlikte Yimpaş Başkanı Dursun Uyar hakkında Almanya ve İsviçre dışında Ankara ve Yozgat'ta başlatılan soruşturmalarda sonuç alınamadı.
Yimpaş dosyalarında bugüne kadar 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan doğrudan dava açılmadı, dolayısıyla hapis cezası verilmedi. Birçok suç duyurusunda takipsizlik verildi, zamanaşımı ve af da işletildi.
Ankara Başsavcılığı'nın bitirmediği Dursun Uyar soruşturması 'sahtecilik'i eksen alırken, çoğu soruşturmada da SPK'ya aykırılık iddiasına yer verilmişti. Yargıtay'ın kararı onaması halinde Fadıl Akgündüz, 'yeşil hortum' nedeniyle cezası kesinleşen ilk işadamı olacak.