Joseph Stiglitz'den IMF'ye yaylım ateşi

Singapur'da yapılacak IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısı öncesi IMF'nin rolü ve çalışmalarına ilişkin eleştiriler çoğalıyor. Eski ABD Başkanı Bill Clinton'un danışmanı ve...

LONDRA - Singapur'da yapılacak IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısı öncesi IMF'nin rolü ve çalışmalarına ilişkin eleştiriler çoğalıyor. Eski ABD Başkanı Bill Clinton'un danışmanı ve Dünya Bankası'nın eski başiktisatçısı Prof. Joseph Stiglitz de IMF'nin küresel dengesizlikleri gideremeyeceğini savunarak, "Budala olduklarını düşünüyorum. Belki, ekonomi kurallarını bilmediklerini söylemeliyim" ifadesini kullandı. ABD'deki rekor açıklar ve Çin gibi ülkelerin ellerindeki dev ABD finansal varlıklarının sürdürebilir olmadığını savunan Stiglitz, İngiliz The Independent gazetesinde yayımlanan değerlendirmelerinde Çin parasının değer kazanmasının sorunları çözeceğine yönelik düşünceleri eleştirirken şunları söyledi:
"Bunun, dengesiz olan bir sistemin içerisindeki çok taraflı bir sorun olduğunu anlamıyorlar. Eğer, Çin, parasına değer kazandırırsa sorun daha kötüleşir çünkü ticaret açığı, iç tasarruflarla iç yatırımlar arasındaki uçurumla ilgilidir." Kurların, temel dengesizlikleri değiştirmeyeceğini, yatırımlar çökmediği sürece uçurumun devam edeceğini savunan Stiglitz, hiç kimsenin bir politika reçetesi olarak da ABD'de durgunluk isteyeceğini sanmadığını söyledi.
Dolar yerine yeni bir para
Stiglitz, çözüm için 'yeni küresel bir para birimi' önerdi. 'Küresel greenback' (ABD Doları) olarak adlandırdığı yeni para biriminin, dünyanın rezerv olarak tuttuğu 3 trilyon doların yerine geçmesini önerdi. Stiglitz, cari fazla veren ülkelerin elindeki 'greenback'ların gelişmekte olan ülkelerin kalkınma programlarının finansmanında kullanılmasını istedi.