'Joy'lara tek talip CanWest

Uzanların Star Medya Grubu içinde yer alan Joy FM ve Joy Türk FM'e en yüksek teklifi, Kanadalı medya devi CanWest ve Global Yatırım Holding ortaklığı olan Galata ve Haliç Televizyonu verdi.

İSTANBUL - Uzanların Star Medya Grubu içinde yer alan Joy FM ve Joy Türk FM'e en yüksek teklifi, Kanadalı medya devi CanWest ve Global Yatırım Holding ortaklığı olan Galata ve Haliç Televizyonu verdi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Esentepe'deki binasında gerçekleştirilen Joy FM ihalesine tek teklif, Galata Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Ticaret A.Ş. tarafından verildi.
İhalelere tek katılımcı
Fon Kurulu Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç'un açtığı zarftan Joy FM ihalesi için 3.2 milyon dolarlık teklif çıktı. Galata Televizyon yetkililerinin teklifi artırmayacaklarını söylemesinin ardından Joy FM, 3.2 milyon dolara bu şirkete ihale edildi.
Ağırlıklı olarak yabancı müzik yayını yapan Joy FM için fon 4 milyon 40 bin dolar muhammen bedel belirlenmişti.
Dün ihaleye çıkarılan Joy Türk FM de, 1.8 milyon dolara tek teklif sahibi olan Haliç Televizyon ve Radyo Yayıncılık Ticaret A.Ş.'ye ihale edildi. Radyo için belirlenen muhammen bedel ise 2 milyon 700 bin dolardı. Joy FM ve Joy Türk FM'e verilen teklifler Fon Kurulu'nun onayına sunulacak. Global ve CanWest'in iki radyo için teklif ettiği toplam tutar belirlenen muhammen bedelin 1.74 milyon dolar altında kaldı.
CanWest'in söz konusu radyolar için teklif etmiş olduğu bedeli TMSF'ye ödeyeceği, ancak bunun için Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) onayını beklediği öğrenildi. Kaynaklar RTÜK'ün satışı bu hafta içinde onaylayabileceğini belirtti.
2005 yılında ilk kez ihaleye çıkartılan Joy FM ile Joy Türk FM'in ihaleleri, Fon Kurulu tarafından tekliflerin muhammen bedelin oldukça altında kalması nedeniyle onaylanmamıştı.
İki ihale daha aldılar
Global Yatırım Holding'in patronu Mehmet Kutman ve CanWest'in ortak olduğu Turkcom, Eylül 2005 tarihinde 22.85 milyon dolarla Metro FM'e en yüksek teklifi vermişti. CanWest'in ortak olduğu bir diğer şirket CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı, geçen yıl Süper FM için de en yüksek teklif olan 33.1 milyon doları vererek ihaleyi almıştı.
Star gazetesi yine satışta
TMSF tarafından ikinci kez satışa çıkarılan Star gazetesinin ihalesi bugün yapılıyor. Star gazetesi 19 milyon 500 bin dolar muhammen bedelle TMSF'nin Esentepe'deki binasında saat 10.00'da ihale edilecek. İhalede, İpek Yayıncılık ile KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa yarışacak. Satışa konu, gazete isim hakkı, matbaa ve teçhizatları, marka/marka başvuruları, internet alan adı ile söz konusu mal hak ve varlıkların feri veya mütemmim cüzü niteliğindeki sözleşmeleri kapsıyor.
TMSF'den alınan bilgiye göre, Star gazetesinin İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir ve Adana'da çok gelişmiş matbaaları bulunuyor. Bu matbaalarda yerel ve ulusal toplam 43 süreli yayının baskısı yapılıyor. Birçok ulusal gazetenin baskısının da yapıldığı matbaalar, mevcut portföyü ile birlikte satılacak. Star gazetesinin ihale tarihi, daha önce 6 Ekim olarak belirlenmiş, başvuru olmadığı için ihale ertelenmişti.
Star gazetesini almak için yarışacak olan ve yüzde 99'u Koza İpek Holding'e ait olan İpek Yayıncılık, Kasım 2005'te Bugün gazetesini Ciner Grubu'ndan alarak medya sektörüne girmişti.