'JP Morgan'a yetki verdik, her teklife açığız'

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankada stratejik ortaklıktan, çoğunluk hissenin satışına kadar birçok konuda yatırım bankası...

İSTANBUL - Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankada stratejik ortaklıktan, çoğunluk hissenin satışına kadar birçok konuda yatırım bankası JP Morgan'a yetki verildiğini ancak şu anda 'özel bir durum' bulunmadığını belirterek "Konuştuğumuz işler milyar dolarlık işler, Bu yüzden JP Morgan'a geniş bir yetkilendirme verdik" diye konuştu.
Denizbank'ın 2005 yılı mali tablolarını açıklayan Ateş, gazetecilerin yabancı ortaklıkla ilgili sorularına net yanıt vermekten kaçındı. JP Morgan'a yetki verilmesinin görüşmelerde belli bir aşamaya gelindiğine işaret etmediğini vurgulayan Ateş, "Hiçbirisiyle bire bir münasebetimiz olmadı. Sadece eğer varsa bu fırsatları değerlendirmek istiyoruz" dedi.
Denizbank Yönetim Kurulu Başkanvekili Cem Bodur da "Hisselerimizi satalım, bankacılıktan çıkalım gibi bir düşünceyle hareket etmiyoruz.
Amaç hisse değerini maksimize etmek. Bir banka almak ya da ortaklık yapmak hisse değerini artıracaksa buna açığız" açıklaması yaptı. Bodur, 'çoğunluk hisse satışı'yla ilgili soruyu da, "Çoğunluk hisse satışına varana kadar her türlü opsiyonu değerlendireceğiz. Dört, beş ayda bunun nereye gideceği belli olur" yanıtı verdi. Bodur, yabancı bankaların Türkiye'yi bölgede büyüyebilecekleri merkez olarak gördüklerini vurgulayarak, "Beş sene sonra Türkiye bölgede finans merkezi, parlayan yıldız olacak" dedi.
2006'da kâr 300 milyon YTL
Denizbank'ın 2005 yılında kârını yüzde 65 oranında artırıp 226 milyon YTL'ye çıkarttığını söyleyen Hakan Ateş, 2006 yılına ilişkin kâr beklentilerinin ise 300 milyon YTL'nin üzerinde olduğunu açıkladı.