Kablo TV 'özel'e açılıyor

Türkiye'de artık kablo şebekesi işletme ve idare etmekten sorumlu TurksatKablo'nun yanı sıra Telekomünikasyon Kurumu'ndan ruhsat alacak firmalar da faaliyet gösterebilecek.

ANKARA - Türkiye'de artık kablo şebekesi işletme ve idare etmekten sorumlu TurksatKablo'nun yanı sıra Telekomünikasyon Kurumu'ndan ruhsat alacak firmalar da faaliyet gösterebilecek. Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi'nden yapılan açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu'ndan ruhsat alacak özel sektör firmalarının da kablo şebekesi yatırımı yapma ve işletme hakkına sahip olacağı belirtildi.
Uygulamayla, Kablo TV sektörünün büyümesi, kamu yatırımlarının ve kablo şebekesinin ulaşamadığı bölgelerin özel sektör aracılığıyla Kablo TV, KabloInternet gibi hizmetlerden faydalanması hedefleniyor. Türksat Genel Müdürü Dr. Osman Dur, TurksatKablo ile mevcut gelir paylaşım ortakları arasındaki sözleşmelerin, ilgili madde gereğince ve söz konusu firmaların lisans almalarıyla sona ereceğini, ardından hesap kapatmanın başlayacağını belirtti. Dur, kablo şebekesinin ve bu şebekeden verilen hizmetlerin yine kamu sahipliğinde Türksat idaresinde varlığına devam edeceğini söyledi. Ayrıca, ülke genelinde 1 milyon 200 bin Kablo TV abonesine hizmet veren ve Dijital TV yayıncılığı projesinin teknik altyapısını tamamlamak üzere olan TurksatKablo'nun abonesine kablo şebekesi üzerinden telefon hizmeti sağlamayı içeren çalışmalarıysa sürüyor.