Kablo TV'de 'özel'ler Türksat'a tavır aldı

Kablo TV konusunda nisan ayında lisanslarını alan özel sektör şirketleri, Türksat A.Ş.'nin kablolu hizmet firmalarını suçlayıcı tavırları konusunda Telekomünikasyon Kurumu ve Rekabet Kurulu'nu göreve çağırdı.

İSTANBUL - Kablo TV konusunda nisan ayında lisanslarını alan özel sektör şirketleri, Türksat A.Ş.'nin kablolu hizmet firmalarını suçlayıcı tavırları konusunda Telekomünikasyon Kurumu ve Rekabet Kurulu'nu göreve çağırdı. Kablonet, İnteraktif, Ultra Kablo ve Topaz A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, Türksat A.Ş.'nin sürekli olarak kablolu hizmet firmalarını suçlayıcı tavırlar benimsediği ve sabotaj iddialarına varan haksız suçlamalar yaptığı belirtildi.
Kablonet, Interaktif ve Ultra Kablo firmalarının, 24 Nisan'da Telekomünikasyon Kurumu'ndan ruhsat aldıklarına dikkat çekilen açıklamada, "Türksat, firmalarımızın ruhsat aldıkları anda sözleşmenin sona erdiğini belirterek tüm şebeke ve müşterilerimizi kendisine teslim etmemizi istemiştir. Türksat bir yandan firmalarımızın faaliyetlerine zarar vermeye çalışırken, öte yandan da verilen hizmetlerin karşılığını tarafımıza ödememiştir" denildi.
Taraflar arasındaki sorun, Türksat'ın şebeke mülkleri konusunda şirketlerle anlaşmazlığa düşmesinden kaynaklanıyor.