'Kaç paraya evlendiniz?'

İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, yeni evlenen çiftlerin ev eşyaları ve düğün masraflarının belgeli olup olmadığını saptamak için yeni bir uygulama başlattı.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, yeni evlenen çiftlerin ev eşyaları ve düğün masraflarının belgeli olup olmadığını saptamak için yeni bir uygulama başlattı. Resmi davet mektubu ile 2004-2005 yıllarında evlenenleri vergi dairesine çağıran memurlar, çiftlerin evlilik alışverişini nerelerden yaptıklarını sorguluyor. Çiflerin beyanına göre hareket geçen vergi denetmenleri, bu kez ilgili firmaları vergi dairesine çağırarak, bu alışveriş sonrası fatura verip vermediklerini soruyor.
İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, ilk etapta 7 bin 653 çiftin bilgilerine ulaşarak, 2 bin 641 çiftin evine resmi davet mektubu gönderdi. Projede çalışan 10 vergi memuru, bir ay içinde 342 çiftle, vergi dairesinde görüştü.
Erkekler unutuyor
Denetim Grubu Müdürü Yusuf Çilkoparan, vergi dairesinde çay ikram ederek ağırladıkları çiftlere şu soruları sorduklarını söyledi: "Hangi düğün salonunda evlendiniz? Düğün fotoğraflarını kime çektirdiniz? Gelinlik ve damatlığı nereden aldınız? Hangi kuaföre gittiniz? Davetiyeleri hangi firmaya yaptırdınız? Düğün pastasını nereden aldınız? Beyaz eşya, mobilya, halı ve perdenizi hangi firmalardan aldınız? Alyansınızı ve diğer altın takılarını hangi kuyumcudan aldınız? Ev sahibiniz kim? Evi kimden, kaça satın aldınız? Kaç paraya evlendiniz? Bu masraflar karşılığında fatura aldınız mı?" Çilkoparan, bu soruların yeni evli çiftleri çok şaşırttığını belirterek, zaman zaman şahit oldukları eşler arasındaki tartışmayı şöyle anlattı:
"Çiftlere ne zaman evlendiklerini de soruyoruz. Kadınlar bu soruya gün ve saatine kadar cevap verdikleri halde, erkekler çoğu zaman hatırlayamıyor."