Kaçağa büyük baskın

Kaçağa büyük baskın
Kaçağa büyük baskın
Zamlarla birlikte kaçak sigaraya talep iki yılda 7 kat artınca Emniyet de harekete geçti. İstanbul'da 29 işyerine düzenlenen operasyonda 124 bin paket ele geçirildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sigaraya gelen zamlarla birlikte iki yılda 7 kat artan kaçak sigara baskınlarında ana dağıtımcıya büyük darbe vuruldu. İstanbul Mali Şube ekipleri Fatih ’te düzenledikleri operasyonla aynı anda 29 işyerine baskın düzenleyip 124 bin paket sigara, 576 şişe içki ve 350 bandrol yakaladı. Ana dağıtımcılara yönelik baskınların süreceği belirtilirken kaçak sigara nedeniyle devletin vergi kaybı da 3 milyar liraya ulaştı. İstanbul Mali Şube polisinin kaçak sigaranın ‘ana dağıtıcılarını’ bitirmek için sürdürdüğü operasyonların bir yenisi geçen günlerde Fatih’te yapıldı. 

Tüketim rakamları düştü
İlk olarak Polonya Pazarı’na operasyon düzenleyen polis, iki kere de kaçak sigaranın merkezi konumundaki Mahmut Nedim İşhanı’na operasyon yaparak çok sayıda kaçak sigara ve içki ele geçirdi. Polis, son operasyonda aynı handa 29 ayrı işyerine girdi. 124 bin paket sigara, 576 şişe içki, 350 bandrol ele geçirdi. Operasyonla ilgili 14 kişi gözaltına alınarak mahkemeye sevk edildi. 4 kişinin de firari olarak arandığı öğrenildi.İstanbul polisinin bu operasyonları sürerken Emniyet Genel Müdürlüğü rakamları ise başka bir gerçeği ortaya çıkardı. Genel Müdürlük rakamlarına göre zamlarla birlikte kaçak sigara yakalama oranında ciddi bir artış söz konusu oldu. 2009’da 10.1 milyon paket sigara yakalanırken, 2011 verilerine göre 69.2 milyon paket kaçak sigara yakalandı. Emniyet kaynakları Türkiye ’nin kaçak sigaradan dolayı vergi kaybının 3 milyar TL olduğunu ifade etti. Kaçak sigarada yaşanan bu patlamaya paralel olarak resmi tüketimdeki azalma da Türkiye’de Tekel Sigara’yı satın alarak tütün piyasasında faaliyet gösteren British American Tabacco’nun (BAT) yaptığı araştırmayla ortaya çıktı. BAT’ın araştırmasına göre 2009’da Türkiye’de sigara tüketim oranı 5.37 milyar paketken kapalı alanlarda sigara yasağı ve artan vergi oranları ile bu rakam 2011’de yüzde 14 azalma göstererek 4.60 milyar pakete düştü. Araştırmada iki yıl içindeki yaklaşık 1 milyar liralık resmi sigara satışındaki azalmanın sadece yüzde birinin sigarayı bırakmaktan kaynaklandığı, geri kalanın kaçak sigaradan temin edildiği belirtildi.
BAT’ın yaptığı araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuç da kadınların kaçak sigara kullanımında olan artış oldu. 2009’da sigara içen kadınlardan 5.7’si kaçak sigara kullanırken bu rakam 2011 yılının kasım ayında 16.5 gibi yüksek bir rakama çıktı. Kaçak sigara operasyonlarıyla birlikte bu rakam şu anda 13.1’e kadar düştü. Bunun nedeni olarak ise ana dağıtıcılara yapılmış olan operasyonların sokak satışlarını azaltması ve kullanıcıların kaçak sigarayı temin etmekte zorlanması gösterildi.

bigPara.com