Kaçağı ihbar edene talih kuşu

Maliye, vergi kaçağını ihbar edenlere verdiği ikramiye tutarını artırarak, hem kayıt dışının önüne geçecek hem de vergi gelirlerini artıracak
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanlığı, vergi kaçağını ihbar edenlere ikramiyenin tutarını artırmak için 1931 yılından bu yana uygulanan 1905 sayılı Kanun’da yeni düzenlemeye gidiyor.
Bakanlık, vergi kaçağını ihbar edenlere verdiği ikramiye tutarını artırarak, hem kayıt dışının önüne geçmeyi hem de vergi gelirlerini artırmayı hedefliyor. Krizin ardından vergi gelirlerinden büyük bir düşüş ile karşı karşıya kalan Bakanlık, 1905 sayılı Menkul ve Gayrimenkul Emval ile Bunların İntifa Hakları ve Daimi Vergilerin Mektubatı Muhbirlerine Verilecek İkramiye Hakkında Kanunu yeniden düzenlemek için kolları sıvadı.
Mevcut yasada kaçak olduğu tesip edilen verginin tutarının yüzde 10’u olarak belirlenen ikramiye tutarının yüzde 15’e çıkarılması planlanıyor. Yeni yasada hesaplanan ikramiye tutarının üçte birinin tahakkukunda, kalan üçte ikisinin de tahsilin akabinde verilmesi maddesi korunacak.  İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde geçen yıl 135 kişiye 1 milyon 187 bin 345 TL  ihbar ikramiyesi verildi. Yeni düzenleme ile Maliye Bakanlığı verdiği ikramiye tutarının artmasını bekliyor. Ancak, ihbar tutarını artırarak, kaçak ve usulsüz verginin ekonomiye kazandırılması ile elde edilecek olan vergi gelirin hedeflere ulaşılmasında katkı sağlayacağını planlıyor.
Maliye Bakanlığı, büyük tutarlarda vergi kaçıran mükelleflere yönelik çok sayıda ihbar aldı. Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 208 merkezine 4 bin 763 adet ‘vergileri eksik veya kaçak olduğuna dair’ ihbarlarda bulunuldu.