Kaçak akaryakıt için komisyon

TBMM Genel Kurulu, akaryakıt kaçakçılığının nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi için çalışma yapmak üzere araştırma komisyonu kurulmasına karar verdi.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu, akaryakıt kaçakçılığının nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi için çalışma yapmak üzere araştırma komisyonu kurulmasına karar verdi. Enerji Bakanı Hilmi Güler, akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, kaçakçılığın boyutları hakkında bilgi verdi. Türkiye'de akaryakıt kaçakçılığının her yıl 2 milyar dolar vergi kaybına yol açtığını belirten Hilmi Güler, önlenmesi için verginin düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye'de akaryakıt piyasasının 25 milyar doları bulduğunu kaydeden Güler, otomobil sayısındaki yüzde 45'lik, ağır vasıta sayısındaki yüzde 63'lük artışa karşın akaryakıt tüketimindeki artışın yüzde 30'da kaldığını vurgulayarak, kaçakçılığın boyutunun bu verilerle de tahmin edilebileceğini dile getirdi. Güler, "Her bir kaçak tankerde devletin 40 milyar lira vergi kaybı var. Ancak kaçakçılığı önleyemedik" dedi.