'Kaçak akaryakıt PKK'ya yaradı'

AKP Bitlis Miletvekili Vahit Kiler, özellikle sınır illerinde hem KDP lideri Barzani ve kardeşine hem de PKK'ya akaryakıt kaçakçılığı yoluyla büyük paralar aktarıldığını söyledi.

ANKARA - AKP Bitlis Miletvekili Vahit Kiler, özellikle sınır illerinde hem KDP lideri Barzani ve kardeşine hem de PKK'ya akaryakıt kaçakçılığı yoluyla büyük paralar aktarıldığını söyledi. TBMM Genel Kurulun'da dün Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu'nun raporu ele alındı. Komisyon Başkanı Kiler, akaryakıt kaçakçılığının yüzde 90'ının denizyolu ile, yüzde 10'unun ise karayolu ile yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.
Deniz yoluyla ithalat yapan 16 firmanın özellikle Irak'a teslim ettiklerini söyledikleri tutarla Irak hükümetinin teslim aldığı tutar arasında 2.5 milyon ton fark çıktığını belirten Kiler, Irak'la yapılan ticaretin Türkiye'ye vergi kaybının yaklaşık 7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Hükümetin akaryakıt kaçakçılığının bütün boyutlarına bakması gerektiğini ifade eden Kiler, bu organizasyon içinde siyasetçiler ile kamu görevlilerinin de olduğunu, bu işin içinde yer alan insanların temizlenmesi gerektiğini de vurguladı. Kiler, konuyla ilgili eski bakanlar MHP'li Tunca Toskay ve ANAP'lı Sümer Oral için Soruşturma Komisyonu kurulmasını istediklerini anımsattı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de, "Yıllık iki milyar dolarlık vergi kaybı var. Kaçak için en etkin önlemlerden biri yazarkasa uygulaması olacak" dedi.