Kaçak akaryakıtta 30 gözaltı

TBMM akaryakıt kaçakçılığı konusunda çalışmalarını sürdürürken mali polis, akaryakıt kaçakçılarına yönelik altı ilde eşzamanlı operasyon başlattı. İkisi kamu görevlisi olmak üzere toplam 30 kişi gözaltına alındı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - TBMM akaryakıt kaçakçılığı konusunda çalışmalarını sürdürürken mali polis, akaryakıt kaçakçılarına yönelik altı ilde eşzamanlı operasyon başlattı. İkisi kamu görevlisi olmak üzere toplam 30 kişi gözaltına alındı. Ankara'da sorguya alınan 30 zanlının, yurtdışından kaçak yollardan getirdikleri solvent ve madeni yağlardan elde ettikleri 800 ton motorini piyasaya sürdükleri belirlendi.
Dört aylık takip
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, akaryakıt kaçakçılarına yönelik kapsamlı bir operasyon başlattı. Edinilen bilgiye göre; yurtdışından kaçak yollardan getirilen solvent ve madeni yağlardan motorin elde edilerek piyasaya sürüldüğünü öğrenen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, dört ay önce akaryakıt kaçakçılarını teknik takibe aldı. Dün harekete geçen mali polis yetkilileri , Ankara, İstanbul, Mersin, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'nde toplam 30 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltındaki kamu görevlisi iki zanlıdan birinin serbest bölge müdürü, diğerlerinin ise bazı petrol dağıtım şirketleri ve petrol istasyonlarının sahipleriyle ve yöneticileri olduğu ifade edildi.
Zanlılar, Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nde sorgulandı. Kaçakçılıkla suçlanan 30 zanlının, yurtdışından kaçak yollarla ülkeye soktuğu solvent ve madeni yağlardan elde ettikleri yaklaşık 800 ton motorini piyasaya sürdükleri anlaşıldı.
Araştırma genişleyecek
Akaryakıt kaçakçılığını incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da çeşitli illerde incelemelerde bulunma kararı aldı. Akaryakıt kaçakçılığının ekonomiye, insan ve çevre sağlığına verdiği zararın araştırılarak alınması gereken önlemleri belirlenmesi amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu, dün Türkiye Petrolleri Uluslararası Limited Şirketi (TPIC) Başkan Yardımcısı Ahmet Şadi Güngör'ü dinledi.
Bazı illerde ve sınır kapılarında incelemede bulunma kararı
alan komisyon üyelerinin, İstanbul, İzmir, Mersin, Kocaeli, Hakkâri, Van, Iğdır ve Hopa'ya giderek yapılan akaryakıt kaçakçılığı konusunda yetkililerden de bilgi alacağı öğrenildi.