Kaçak cep telefonu için önlem seneye kaldı

Telefon kapkaçına son vermek ve kayıt dışı yaklaşık 12 milyon cep telefonunu kayıt altına almak için kurulacak sistemin ihalesi Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilince uygulama da gelecek seneye kaldı.

ANKARA - Telefon kapkaçına son vermek ve kayıt dışı yaklaşık 12 milyon cep telefonunu kayıt altına almak için kurulacak sistemin ihalesi Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilince uygulama da gelecek seneye kaldı. Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK), bu uygulamanın teknik altyapısını oluşturan cep telefonlarının GSM operatörleri ile TK tarafından kayıtlarının tutulmasına yarayacak 'Merkezi Mobil Cihaz Kimlik Tanımı Veri Tabanı' ile ihbar ve bilgi merkezi işlevini yürütecek çağrı merkezinin kurulması için eylülde açtığı ihaleye 5 firma katıldı. İki firma yeterlilik alamadı, 3 firmanın teklif verdiği ihalede, elenen firmalardan birisi KİK'e itiraz etti. Konuyu değerlendiren KİK, ihalenin iptaline karar verdi.
Kurulması öngörülen altyapı ile, 12 milyon kayıtsız cep telefonuna SMS ile 'Telefonunuz kayıtlı değil, kaydettirin' mesajı gönderilmesi ve kayıt için yol gösterilmesi öngörülüyordu. İhalenin iptali nedeniyle kayıt dışı cep telefonlarının kayıt işleminde gecikme yaşanacak. Yasa gereği, kayıt dışı tüm telefonların 13 Aralık 2005'e kadar kayda sokulması gerekiyor. Bu tarihten itibaren kayıt dışı tüm cep telefonları görüşmeye kapatılacaktı. Altyapı ihalesinin iptaliyle süreç, 2006'ya uzadı.