Kaçak elektriğe 37 milyon liralık ceza

Kaçak elektriğe 37 milyon liralık ceza
Kaçak elektriğe 37 milyon liralık ceza
Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketince sorumluluklarındaki Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de yapılan kontrollerde, kaçak elektrik kullandığı tespit edilen 33 bin 271 kişiden 37 milyon 551 bin 613 lira tahsil edildi. Sorumluluk alanlarındaki 200 binden fazla evin tesisatını kontrol eden ekipler, kaçak elektrik kullanım oranını, 1,5 yılda yüzde 70'ten 61'e düşürdü.

RADİKAL - Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'nin enerji ihtiyacını karşılayan Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ), kentlerdeki kayıp -kaçak oranını düşürmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Türkiye 'de kaçak elektriğin en fazla kullanıldığı illerden olan Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de, kayıp-kaçak oranını azaltmak için kontrol ekipleri oluşturan VEDAŞ, belirlenen program kapsamında tüm ev ve yerlerinin tesisatını tek tek kontrol ediyor.

VEDAŞ'ın, 4 Ekim 2013'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de katıldığı törenle özelleştirilmesinin ardından göreve başlayan ekipler, şu ana kadar 200 binin üzerinde evin tesisatını kontrol ederek, kaçak elektrik kullandığı belirlenen ev ve iş yerlerinin elektrik sayaçlarını değiştirdi.

Kaçak elektrik kullanımı ve önlenmesi konusunda açıklamada bulunan VEDAŞ Bölge Müdürü Zafer Türüt, sorumluluk alanlarında bulunan illerin en büyük sorununun kaçak elektrik kullanımındaki aşırılık olduğunu söyledi.

Türüt, bölgedeki kanaat önderleriyle yaptıkları toplantıların yanı sıra deneyimli ekiplerin de programlı şekilde sahada kaçak taraması yaptığına değinerek, şunları kaydetti:

"Yaptığımız çalışmalar neticesinde özelleşme öncesi yüzde 70'ler seviyesinde olan kayıp-kaçak oranı 2013 yılı sonunda yüzde 66, 2014 yılı sonunda ise yüzde 61 seviyesine inmiştir. Özelleşmeden sonra 200 binin üzerinde tesisat kontrol edilmiş ve 33 bin 271 kişi hakkında kaçak tutanağı tutulmuştur. Bu kişilerden toplam 37 milyon 551 bin 613 lira tahsil edilmiştir. "
AA

bigPara.com