'Kaçak elektriği veriambarı çözer'

'Kaçak elektriği veriambarı çözer'
'Kaçak elektriği veriambarı çözer'

Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin gözü kaçak elektrikten gelecek gelirde.

İSTANBUL - ABD’li veriambarı uzmanı Teradata şirketi, Türkiye ’de büyüme kararı aldı. Şirketlere sahip oldukları bütün verileri tek bir çatı altında toplayarak ne zaman ve nasıl kullanılacağına rehberlik eden, bilgiler arası karşılaştırma yapma imkânı sağlayan veriambarını uygulayan Teradata, böylece şirketlere ‘beyin’ oluşturma görevini üstlendi. Teradata Türkiye Genel Müdürü Murat Yılmaz, gelecek dönemde enerji başta olmak üzere birçok sektör içinde büyümek istediklerini belirterek, veriambarı kullanan şirketlerin veri depolamada yüzde 50 tasarruf ettiğini söyledi.
Yılmaz, enerji sektöründeki kaçak oranlarının aşağıya çekilmesinin özelleştirmeler sonrası zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, bunun için de abonelere yönelik bilgilerin iyi şekilde depolanması gerektiğini vurguladı. Avrupa’da birçok enerji şirketine hizmet verdiklerini kaydeden Yılmaz, Türkiye’de de bazı şirketlerle görüşme halinde olduklarını açıkladı.  

Kamu da kullanıyor
Veriambarı uygulaması sadece özel sektörde değil, kamuda da kullanılıyor. Maliye Bakanlığı, ‘veriambarı’nı Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) ile devreye soktu. Vergi mükelleflerine ait bilgiler, tapu araç alım ve satımı ve bankalardaki işlemlere yönelik bilgiler bu ambarda depolanıyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul