'Kaçak elektrik'te af müjdesi!

'Kaçak elektrik'te af müjdesi!
'Kaçak elektrik'te af müjdesi!
'Elektrik hırsızlığı' gerekçesiyle yargılanan ya da kovuşturma aşamasında olan 227 bin aboneye af yolu açıldı.

Habertürk Gazetesi'nden Olcay Aydilek'in haberine göre, kaçak elektrik kullanan abone pişman olup, cezayı öderse hapisten kurtulacak. Meclis’te kabul edilen 3’üncü yargı paketinde, ‘elektrik hırsızlığı’ yaptığı gerekçesiyle yargılanan ya da kovuşturma aşamasında bulunan 227 bin aboneye af yolu açıldı. Yasanın, ‘elektrik hırsızlığı’ nedeniyle abonelere kesilen 2milyar TL’lik cezanın tahsilatını da hızlandırması bekleniyor.

Daha önce elektrik hırsızlığında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis öngörülüyordu. Bu süre, 3. yargı paketi ile 1-3 yıl olarak yeniden belirlendi. Yasaya göre ‘elektrik hırsızlığı’ gerekçesiyle yargılanan ya da kovuşturma aşamasında bulunan aboneler de bu işlemden doğan maddi zararı öderlerse hapisten kurtulacak. Halen elektrik hırsızlığı gerekçesiyle 127 bin aboneye açılan dava sürüyor. TEDAŞ’tan üst düzey bir yetkili, 100 bin abone hakkında da ‘elektrik hırsızlığı’ndan adli kovuşturma yapıldığını belirterek, “Bölgelerden alınan bilgilere göre en az 50 bin en fazla 100 bin abone için kaçak elektrik nedeniyle adli soruşturmanın sürdüğünü söyleyebiliriz” dedi. 2003-2011 döneminde elektrik hırsızlığı yapan abonelere, 2.5-2.6 milyar TL’lik ceza tahakkuk ettirildi. TEDAŞ, bunun ancak 590 milyon lirasını tahsil edebildi. Binlerce abone cezaları yargıya taşımış durumda.

Enerji sektörü uzmanları, affın tahsilatı hızlandırabileceğine işaret ederek, “Abonelerin bu aftan yararlanması halinde en az 2 milyar TL’lik bir tahsilat gündeme gelebilir” dedi. Uzmanlar, yasayla elektrik hırsızlığına uygulanan cezaların da düşürüldüğünü belirterek, “Daha önce elektrik hırsızlığında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Bu süre, 1-3 yıl olarak yeniden belirlendi. Aslında, ekonomik suça ekonomik ceza verilmesi daha doğru bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. Ancak, Türkiye ’de çok farklı dinamikler söz konusu” diye konuştu. (Habertürk)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109324410932446

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne derseniz? - ertanöngür

  Biz kayıp kaçak elektriği ödüyoruz. Bu durumda bize paralarımız geri verilecek mi? NE DERSİNİZ? Yoksa ödediğimiz paraları bir de ödemeleri gerekenlerden alıp bizimkilerin de üstüne mi yatılacak?

  balık baştan kokar - deedsoff

  keşke tek hırsızlık yapanlar vatandaş olsa! asıl soygunu tedaşta çalışan müdürler yapıyor, çok örneğini biliyorum hatta geçenlerde böyle bir tedaş çalışanıyla davalık olduk, ama onun hırsızlığı büyük balıkların yanında hiç kalır, ismi lazım değil bir müdür 2 defa piyango 2 defa da sayısal tutturuyor, böyle şans olabilir mi? maşallah ne de güzel aklıyor paraları! ama bunun faturasını ve vergisini ödeyen enayiler var nasıl olsa.

  faturada degişiklik - sedat antay

  elektrik faturalarındaki "kaçak bedeli" ibaresi "yavuz kaçak bedeli" olarak değişecektir bilginize...

  HIRSIZLIK - HARAYDIN

  Hırsıza af ve namusludan kaçak payı diye hırsızın çaldığını almak üçü birarada hırsızlıktır. Bir hırsızdan almadığını elektriği pahalandırarak çalıyorsun iki hırsızdan almadığını kaçak payı diye çalıyorsun.

  yakalanan öküz harmanı döver.... - aoeraz

  hırsızların çaldıkları elektriğin parasını kaçak kayıp bedeli adı altında nasıl olsa bizler ödüyoruz. bir de hırsızı takip edeceğiz diye niye masraf etsin elektrik idaresi?

  ... - Cemile Duru

  Cezanın affolma şartlarına denk düşen para miktarı bir hayli yüklü..Yine bu işin ucu da Rant kokusu...!Bir iktidar klasiği:Sinekten yağ çıkarır, yine cebimizi doldururuz...!