Kaçak engelenemiyor

Resmi rakamlara göre Türkiye'de akaryakıt kaçakçılığından yılda 2.5 milyar dolar vergi kaybı olduğu bildirilirken, ele geçirilen kaçak akaryakıtın 'devede kulak' kaldığı belirlendi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Resmi rakamlara göre Türkiye'de akaryakıt kaçakçılığından yılda 2.5 milyar dolar vergi kaybı olduğu bildirilirken, ele geçirilen kaçak akaryakıtın 'devede kulak' kaldığı belirlendi. 2003-2005 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ve Jandarma'nın yakaladığı kaçak akaryakıt miktarı 8 bin 500 tonda kaldı. Bunun parasal karşılığı ise yaklaşık 15 milyon YTL.
CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu'nun TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde yönelttiği soruları yazılı olarak yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDM) ile imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonlarda ülke genelinde 5 bin 551 akaryakıt istasyonunun denetlendiğini ifade etti.
Aksu, 2005 Aralık ayı itibarıyla son üç yılda polis tarafından 5 bin 932 ton, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca 1661 ton ve Jandarma tarafından da 884 ton kaçak akaryakıt yakalandığını kaydederken, yakalanan akaryakıtın parasal değeri ise yaklaşık 15 milyon YTL'yi buluyor.
Buna karşılık, başta TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu, EPDK ve Enerji Bakanlığı olmak üzere resmi kurumların yaptığı en muhafazakâr tahmine göre ise Türkiye'deki akaryakıt kaçakçılığından yılda en az 2.5 milyar dolar (3.3 milyar YTL) vergi kaybı yaşanıyor.
Yakalanan miktar düşük
Kumkumoğlu, Araştırma Komisyonu raporuna göre akaryakıt kaçakçılığının yüzde 90'ı denizlerde yaşanmasına karşın, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın ele geçirdiği akaryakıt miktarının 2005'te sadece 176 tonda kalmasını eleştirdi. Kumkumoğlu, ele geçirilen akaryakıt miktarının, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelenin oldukça yetersiz kaldığını gösterdiğini söyledi. Bakan Aksu ise EPDK ile imzalanan protokol çerçevesinde 200 jandarma personelinin TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde (MAM) eğitime alındığını, bundan sonraki denetimlerde daha etkin sonuç alınacağını ifade etti.
Öte yandan, EPDK geçen temmuzdan bu yana gerçekleştirilen denetimlerde 2 bin 100 akaryakıt istasonunu kapatma kararı aldı. EPDK, madeni yağ üretimi yapan 180 tesisteki denetim sonucu da 20'sini kapattı. Kapatılan akaryakıt istasyonlarından 1000'i eksiklerini gidererek faaliyetlerine yeniden başlarken, EPDK eksiklik saptanan ya da standart dışı veya kaçak akaryakıt sattığı belirlenen bayilere 84 milyon YTL idari para cezası uyguladı.