Kaçak LPG için takipsizlik kararı

Silopi Başsavcılığı, gümrük müfettişlerinin raporu üzerine Irak'la yapılan ticarette Irak'a LPG taşıyan araçlara LPG yerine su doldurularak kaçakçılık yapıldığı iddiası üzerine başlattığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

ANKARA - Silopi Başsavcılığı, gümrük müfettişlerinin raporu üzerine Irak'la yapılan ticarette Irak'a LPG taşıyan araçlara LPG yerine su doldurularak kaçakçılık yapıldığı iddiası üzerine başlattığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Konu ilk olarak CHP tarafından gündeme getirilmişti. Tankerlerin Mersin Limanı'ndan Irak'a götürülmek üzere yükledikleri LPG'leri Batman ve civarında boşalttıktan sonra içlerine su doldurarak Irak'a götürdüklerini öne süren CHP, bunun sorumlusu olarak da gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e yüklenmişti.
SOMO, 'su' demiş
Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiaya adı karışan kişi ve şirketlerle ilgili soruşturmasını tamamladı ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Başsavcılık kararında, Irak Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı Petrol Pazarlama Şirketi SOMO'nun, Aralık 2005'te iki ayrı faksla LPG yükü yerine araçlarına bunların miktarınca su doldurmaları nedeniyle Irak'a giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceğine ilişkin yazılarına dikkat çekti.
Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun konuya ilişkin rapor hazırladığı ve bunun kaçakçılık suçlamasıyla yürütülen soruşturmaya konu olduğunu belirten savcılık, şüphelilerin LPG yükünü Irak'a tam olarak teslim ettiklerinin SOMO'dan onaylı belgelerle ortada olması ve suçu işlediklerine dair delil olmaması nedeniyle kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.