'Kaçak sigara' için operasyon hazırlığı

Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, yılda 2-2.5 milyar dolarlık vergi kaybına neden olan sigara kaçakçılığıyla mücadele kapsamında, ilgili kamu kurumları ve sektör temsilcilerinden bir Çalışma Grubu oluşturulduğunu açıkladı.

ANKARA - Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, yılda 2-2.5 milyar dolarlık vergi kaybına neden olan sigara kaçakçılığıyla mücadele kapsamında, ilgili kamu kurumları ve sektör temsilcilerinden bir Çalışma Grubu oluşturulduğunu açıkladı. Turagay, "Çalışma Grubu, bir ay boyunca konuyu araştırıp eylem planını belirleyecek. Daha sonra somut önlemlere geçilecek" dedi.
Türkiye'de faaliyette bulunan sigara üreticileri, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TEKEL, Tütün ve Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu ve Gümrük Müsteşarlığı temsilcileri, 'sigara kaçakçılığının boyutları ve alınacak önlemler' konusunda, Gümrük Müsteşarlığı'nda bir toplantı yaptı. Toplantının başkanlığını yapan Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, yaptığı açıklamada kaçakçılıkla mücadelede 'ihbar mekanizmanın' çok önemli olduğunu belirterek, bu çerçevede her türlü ihbarın yapılabileceği elemanların da toplantıda belirlendiğini kaydetti. Müsteşarvekili Turagay, "Bundan sonra, sigara kaçakçılığına anında müdahale edebileceğiz" diye konuştu. Türkiye'de 110 milyar adet olan yıllık sigara tüketiminin 20 milyar adetinin kaçak olduğu tahmin ediliyor.