Kaçak sigara için zirve

Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, sigara kaçakçılığıyla 2 milyar dolarlık vergi kaçağı olduğunu söyledi. Bugün eylem planı oluşturmak için sigara firmalarıyla toplantı yapılacak.

ANKARA - Gümrük Müsteşar vekili Tuna Turagay, sigara kaçakçılığı nedeni ile yıllık vergi kaybının 2 milyar dolar civarında olduğunu belirterek,
"Sigara kaçakçılığının üzerine gideceğiz" dedi.
Turagay, bugün kendisinin başkanlığında Türkiye'de faaliyette bulunan tüm sigara üreticileri ile ilgili kamu kuruluşlarının katılacağı bir toplantı yapacaklarını bildirerek, toplantıda eylem planı oluşturacaklarını söyledi. Üretici firmalarla yapılacak işbirliği protokolü ile ihbar mekanizmasını güçlendireceklerini de belirtti. Turagay, sigara kaçakçılığının birçok ülkede sorun olduğunu, AB ülkelerinde de 90 milyar avroluk rakamın söz konusu olduğunu, İngiltere'de sigara pazarının yüzde 15-20'sinin kaçak olduğunu belirtti.
Sahte sigaranın, insan ve çevre sağlığına çok daha fazla zarar verdiğini ifade eden Turagay, sahte sigaranın, normal sigaranın insana verdiği zararın 3-4 kat daha fazla zarar verdiğini söyledi. Sahte sigarada katkı maddelerinin bulunduğunu anlatan Turagay, "Kötü tütün kullanılıyor, küf olabiliyor, üretim tarihi eski olabiliyor. Sahte sigara, firmalar açısından da rekabeti olumsuz etkiliyor" dedi.
Turagay, kaçak sigaraların Türkiye'ye genellikle denizyoluyla, konteynırlarla girdiğini kaydederek, "Bir konteynır kaçak sigaranın Türkiye'ye girişi, 1 trilyon TL vergi kaybına uğranması anlamına geliyor" diye konuştu. Kaçak sigaraların Irak, İran, Azerbaycan, Çin ve Doğu Bloku ülkelerinden özellikle Çek Cumhuriyeti ve Makedonya'da üretildiğini anlatan Turagay, kaçak sigarada kâr marjının yüksek oluşunun da kaçakçılığı körüklediğini dile getirdi.
Kaçak sigara ile mücadele risk analizleri ve ihbar mekanizmalarının kullanıldığını anlatan Turagay, Gümrük Müsteşarlığı olarak risk analizlerini yaptıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Türkiye'deki tüm sigara üreticisi firmaların temsilcileri ile Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin katılacağı bir toplantı yapacağız. Toplantıda konu bütün boyutları ile ele alınacak, tartışılacak. Ortak hareket noktası tespit edilecek ve bir eylem planı oluşturulacak."
Turagay, kaçak sigarada yakalamalarda ihbarların büyük önem taşıdığını, sigara firmalarının alanda adamlarının bulunduğunu ve alan bilgilerinin kendilerine iletilmesinin önem taşıdığına işaret etti. Amaçlarının ilgili taraflarla mümkün olduğunca işbirliğini artırmak olduğunu ifade eden Turagay, sahte sigarının nasıl anlaşılacağına ilişkin eğitim programı düzenleneceğini belirtti.