Kaçak sigara komisyonu kuruldu

Meclis'te akaryakıt kaçakçılığının ardından sigara kaçakçılığı için de harekete geçiliyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- Meclis'te akaryakıt kaçakçılığının ardından sigara kaçakçılığı için de harekete geçiliyor. Akaryakıt kaçakçılığı için Meclis araştırması açtıran AKP, şimdi de sigara kaçakçılığının önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis'te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. AKP'nin araştırma önergesinde sahte sigara üretimi ve sigara kaçakçılığının ülke ekonomisine olduğu kadar, halk sağlığına ve daha da önemlisi ülke güvenliğine büyük zarar verdiği vurgulandı.
TBMM Başkanlığı 'Daha sağlıklı bir gelecek için' sloganı ile okullarda başta sigara olmak üzere zararlı madde kullanımını engellemeyi amaçlayan kampanyaya öncülük yapacak. Komisyonlarda ise sigara yasağını kahvehaneler ve taksileri kapsayacak şekilde genişletecek düzenlemeler ele alınıyor.
AKP Milletvekili Vahit Kiler ve 26 arkadaşının verdiği ve AKP yönetiminin de desteklediği ifade edilen önergede şu saptamalar var:
Yılda 15 milyar: Dünyada 1.1 milyar kişi sigara içmekte. Bu rakamın yüzde 15'i zengin ülkelerde, yüzde 85'i de gelişmekte olan ülkelerde yaşamakta. Türkiye'de yetişkin nüfusun yarısı sigara içiyor. Ülkemizde sigara içen 17 milyon kişi günde 40 milyon doları, yılda 15 milyar doları sigaraya veriyor.
Güvenlik tehdidi: Böyle bir pazar, suç örgütlerinin iştahını kabarttığı gibi, terör örgütleri ve dış güçler diye tanımlanan odakların hareketlerini hızlandırıyor. Sahte ile kaçağın iç içe geçtiği bu olaylar, ülke ekonomisine olduğu kadar halk sağlığı ve ülke güvenliğine de büyük zararlar veriyor.
Sahte sigara üretimi: Önceleri Çin'de üretilen ve Türkiye'ye kaçak yollardan sokulan sigaralar, bugün, Irak'ta yine kaçak yollardan üretilip yurda sokulduğu ifade ediliyor. Eldeki bilgilere göre, sınır ticareti kapsamında Gürbulak Sınır Kapısı'ndan giriş-çıkış yapan yaklaşık 2 bin kişi İran'a gidip geliyor. Bu 2 bin kişi binlerce karton sigarayla yurda giriş yapmakta. İran'da kartonunu 15 YTL'ye alan kişi, aynı gün, aynı kartonu 40 YTL'ye satabilmekte. Sadece Gürbulak'tan, anılan sistemle, yılda 50 milyon paket sigara girmekte. Resmi rakamlar dışında, araçların gizli bölmelerine yerleştirilen sigaraların bildirilenin 10 katı olduğu tahmin edilmekte. Böylece rakam yıllık 500 milyon paketi bulmakta.
Kürt bölgeleri köprü: Gümrük Müfettişliği'nin İçişleri Bakanlığına da intikal eden resmi raporlarına göre, Türkiye'de kaçak sigaranın yıllık vergi zararı 1 milyar YTL civarında. Bu yolda en önemli köprü Kuzey Irak'taki bazı Kürt bölgeleri. Habur'dan giren kaçak sigaralar arasında Türk sigara markalarının olması, olayın ülke açısından ciddiyetini ortaya koymakta.
Türkiye hedef: AB kaynakları kaçak sigara dosyasında değişik bir güzergâhı öne sürmekte. Bu kaynaklar, kaçak sigaranın, Porto Riko'dan, İspanya'nın Valencia kenti üzerinden Limasol'a, oradan Beyrut'a, oradan da Irak'a ulaştırıldığını savunmakta. Bu durum da güzergâhı neresi olursa olsun, amacın Türkiye'ye kaçak sigara sokulması olduğunu çağrıştırıyor.
Bandrol takliti: Tütün mamulleriyle ilgili kaçakçılığın önlenmesi, ve soruşturulmasında görevli personelin teknik donanımlarının eksikliği, kaçak ve sahte sigaranın TCK'nın 119'uncu maddesi gereği ön ödemeye tabi tutulması ve cezaların caydırıcı olmaması gibi etkenler, mücadelede zafiyet yaratıyor. Mevcut bandrollerin, kolay taklidi, güvenliği tehlikeye düşürmekte ve kaçağı körüklemektedir.
Araştırma şart: Uluslararası terörün besin deposu olarak da karşımıza çıkan sigara kaçakçılığının hangi yollarla yapıldığıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması büyük faydalar sağlayacaktır.