Kaçak sigarayla savaş dönemi

Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, Müsteşarlık olarak sigara kaçakçılığıyla amansız mücadeleye bu hafta itibarıyla başladıklarını açıkladı.

ANKARA - Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, Müsteşarlık olarak sigara kaçakçılığıyla amansız mücadeleye bu hafta itibarıyla başladıklarını açıkladı. Bu çerçevede tüm gümrüklerin teyakkuza geçtiğini anlatan Turagay, denetimler sonucunda dün Habur Gümrük Kapısı'nda Kuzey Irak'tan gelen 2 tankerde 40 bin 920 paket kaçak sigaranın yakalandığını söyledi.
Tankerlerden birinde 16 bin 40 paket sigara ele geçirildiğini anlatan Turagay, sigaraların üzerinde "18 yaşından küçüklere satılamaz ve sağlığa zararlıdır" ibarelerinin yer aldığını ve tümünün bandrollü olduğunu kaydetti. Turagay, diğer tankerde de 24 bin 880 paket sigaranın zapt edildiğini belirtti.
İlk toplantı yapıldı
Bu arada, sigara kaçakçılığıyla mücadele kapsamında geçen hafta ilgili kamu kurumları ve sektör gruplarının toplantısının ardından oluşturulan 'Çalışma Grubu'nun ilk toplantısının bu hafta yapıldığını hatırlatan Turagay, şunları söyledi: "Çalışma Grubu gerekli araştırma ve incelemeleri yapıp, koordinasyonunu tamamladıktan sonra eylem planı oluşturacak. Bu da ağustos sonuna kadar yüzde 100 şekillenir. Sigara kaçakçılığının gerçek boyutu, mevzuatta ne yapılması gerektiği, ihbar hatlarının kurulması, kampanyalar hepsi belirlenecek. Kampanya yapılırken de 'kaçak sigara sağlığa zararlı, ama öbür sigara sağlığa yararlı gibi' bir şeyin de çıkmaması lazım. Bunların hepsi ağustos sonunda şekillenir."