Kaçak yakıt baskınları başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt kaçakçılığını önlemek amacıyla yurtiçinde satılan petrolün işaretlenmesine olanak sağlayacak ulusal marker sözleşmesini, ihaleyi kazanan firmanın yükümlülüklerini yerine getirememesi üzerine iptal etti.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt kaçakçılığını önlemek amacıyla yurtiçinde satılan petrolün işaretlenmesine olanak sağlayacak ulusal marker sözleşmesini, ihaleyi kazanan firmanın yükümlülüklerini yerine getirememesi üzerine iptal etti.
EPDK'nın açıklamasına göre, ihaleyi kazanan firmanın sözleşmede belirtilen 200 ulusal marker kontrol cihazını, 21 Haziran'a kadar kuruma teslim etmemesi anlaşmanın iptal edilmesine neden oldu.
Anlaşmanın iptal edilmesinin denetimleri etkilememesi ve kaçakçılığı artırmaması için hazırlıklarını yapan EPDK, gerekli önlemleri de aldı. Bu çerçevede, EPDK ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde gelecek hafta Jandarma ve Emniyet personeli tarafından Türkiye genelinde lisanssız piyasa faaliyeti gösteren akaryakıt istasyonları tespit edilerek faaliyeti durdurulacak.
Lisansı bulunmayan ve daha önceki tüm uyarıları dikkate almayan 2 bin 500 akaryakıt bayisinin faaliyeti de sona erdirilecek.
Ulusal marker anlaşması iptal edilmemiş olsaydı, Türkiye'nin 2 katrilyonluk vergi kaybına neden olan akaryakıt kaçakçılığı konusunda önemli bir adım atılmış olacaktı. İptal edilen anlaşmaya göre, Türkiye'ye giren akaryakıtın tamamı, işaretlenecek ve sistemdeki miktar belirlenecekti. Böylece kaçak yakıt 200 denetim cihazıyla anında tespit edilecek ve kaçakçılığın önü alınacaktı.